Sıvılaşabilen zeminlerde kazıklı temellerin davranışı, ataletsel ve kinematik etkiler
Behavior of pile foundations in liquefiable soil, inertial and kinematic effects
- Tez No: 493732
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Depremler doğadaki yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen felaketlerdir. Deprem sırasında, suya doygun kohezyonsuz zeminlerin, dinamik yükler altındaki boşluk suyu basıncının artmasıyla, efektif gerilme azalmakta ve zemin sıvı gibi davranarak sıvılaşma olayı oluşmaktadır. Problemli zeminleri güçlendirmek amacıyla bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanı kazık temel uygulamasıdır. Bu çalışmada sıvılaşan zeminlerde, köprü ayaklarında bulunan betonarme kazık temellerin sismik yükler altındaki davranışını anlayabilmek için farklı sayısal modelleme tekniklerinden yararlanılarak sıvılaşma ve yanal yayılma etkilerine bağlı tekil kazıklarda meydana gelen hasarlar incelenmiştir. Ayrıca literatürden seçilen örnek vakalar ile sayısal analiz sonuçları karşılaştırılarak analiz yöntemleri sınanmıştır. Tez çalışmasında kullanılan kiriş yay yöntemi ile p- etkisini hesaba katarak burkulma analizleri yapılmış ve eksenel yük adım adım artırılarak yatay ötelenme hesaplamıştır. Bu kapsamda, farklı çaplarda tekil kazıklar için çeşitli zemin koşullarında, sıvılaşan zemin içerisinde bulunan kazıkların deformasyonları, kazık kesit kuvvetleri zaman alanında doğrusal olmayan bünye modelleri kullanılarak sonlu farklar yaklaşımı ile FLAC2D ve p-y eğrileri yaklaşımları ile çözülerek parametrik çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are such disasters that can negatively effect human life. Effective stress is reduced during an earthquake with increasing pore pressure of saturated, cohesionless soils under dynamic load, and liquefaction occurs so soils act like a liquid. There are several methods which can be used to reinforce and support problematic soils. Among them, the use of pile foundations is the most common. In this study, possible damages in reinforced concrete piles supporting bridge foundations due to liquefaction and lateral spreading were studied using various numerical methods in order to gain insight on their behaviour under seismic loads. Moreover, methods used in the analysis were tested, by comparing the numerical analysis results obtained with the cases selected from the literature. The beam-spring method software, was used in this study and the buckling analyses were performed by taking into account the p- effect, and horizontal displacements were calculated by gradually increasing axial load. In this context, parametric studies were conducted for different soil configurations for single piles having varying diameters. Deformations of piles located in liquefiable soil were estimated using finite difference approach and p-y curves using nonlinear models.