Helete (Kahramanmaraş) kurşun-çinko yataklarının kökensel incelemesi
Helete (Kahramanmaras) perspective investigation of lead-zinc beds
  1. Tez No: 493749
  2. Yazar: ABDULLAH BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma ile; Kahramanmaraş'ın Kuzeydoğusunda yer alan Helete civarında Toros Orojenik kuşağına ait Malatya Metamorfitleri bulunmaktadır. Paleozoyik dönemini yansıtan litostratigrafik birimler temelde şistlerden oluşmaktadır. Şistler üzerine ise karbonatlı birimler gelmektedir. Malatya metamorfitleri içerisinde karbonatlı kayaçlar ile ilişkili baritli kurşun-çinko zenginleşmesi görülmektedir. Kırık ve çatlak kontrollü damar tipi hidrotermal cevherleşme niteliğinde olan cevher zonunda başlıca; barit, galenit, sfalerit, kalkopirit, florit ve kovellit mineralleri görülmektedir. Kırık ve çatlaklarda gözlenen silis dolguları cevherleşme ile yakından ilişkilidir. Yapılan jeokimyasal analiz sonucunda cevher zonunda Pb maksimum %50,21 ve Zn ise maksimum %51,99 oranında bulunmaktadır. Yüksek oranda SO3 bulunması cevherli çözeltilerin SO3 iyonları ile taşındığını göstermektedir. Yapılan S izotopu çalışmasında δ34S 10,92 (‰) ve 11,24 (‰) değerleri arasında olduğu belirlenmiştir. Cevher oluşturan çözeltinin kökensel olarak metamorfik birimler içerisindeki formasyon sularının ısınarak harekete geçmesi ve ezik zonlar boyunca hareket etmesiyle geliştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak damar tipi hidrotermal cevherleşmenin görüldüğü bu zonda galenit ve sfalerit hidrotermal evrenin yüksek sıcaklık evresini barit ve florit ise nispeten daha düşük sıcaklık evresini temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Malatya Metamorphics of the Taurus Orogenic belt are located in the vicinity of Helete in north-east of Kahramanmaraş. The lithostratigraphic units reflecting the Paleozoic period are mainly composed of schists. Carbonated units are on the schists. Bariteed lead-zinc enrichment associated with carbonate rocks is observed in the Malatya metamorphics. In the ore zone, which is breakage and crack controlled vein type hydrothermal mineralization, barite, galena, sphalerite, chalcopyrite, fluorite and covellite minerals can be observed. Silica deposits observed in fractures and cracks are closely related to mineralization. As a result of the geochemical analysis, maximum Pb is 50,21% and Zn is maximum 51,99% in the ore zone. The presence of SO3 at high levels indicates that the ore solutions are transported with SO3 ions. In the S isotope study made from the Galenite sample, it was determined that δ34S values are between 10,92 (‰) and 11,24 (‰) and that S points to a continental root.