Asteraceae familyasındaki bazı türlerden doğal boyar madde elde edilmesi ve tekstilde kullanım olanaklarının araştırılması
Obtaining natural dyeing material from some species in the family Asteraceae and investigation of usage opportunities in textile
  1. Tez No: 791911
  2. Yazar: ÜZEYFE HELETE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DOÇ. DR. HALİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Taraxacum hellenicum ve Crepis micrantha bitkilerinin çiçek kısımları Osmaniye ilinden toplanmıştır. Toplanan örnekler kurutulup öğütüldükten sonra doğal boyar maddeler elde edilmiştir. Elde edilen boyar maddeler ile IR numune boyama makinasında yünlü numune kumaşlar boyanmıştır. Boyamalarda farklı mordan (demir sülfat, bakır sülfat ve alüminyum potasyum sülfat) ve farklı mordan teknikleri (ön, birlikte ve son mordanlama) kullanılmıştır. Yapılan boyama denemelerinde 2 tür bitki içinde benzer renkler elde edilmiştir. Boyanmış numunelerin spektrofotometrede renk analizleri ve boyalı kumaşlara sürtünme ve yıkamaya karşı renk dayanıklılığını tespit edebilmek için haslık testleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında mordan tipinin (çeşitinin) ve mordanlama tekniğinin renk ve haslık değerlerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Boyama neticesinde genel olarak sarı, yeşil ve kahve tonları elde edilmiştir. Boyamalar sonucunda en yüksek K/S ve en düşük L* değerlerinin demir sülfat mordanın kullanıldığı boyamalar sonucunda ortaya çıktığı ve daha koyu renk tonlarına ulaşıldığı belirlenmiştir. Doğal boyalı numune kumaşlara yapılan sürtünme haslık sonuçlarına göre mordan kullanımının kuru ve yaş sürtünme haslık değerlerini düşürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flower parts of Taraxacum hellenicum and Crepis micrantha plants were collected from Osmaniye province. After the collected samples were dried and ground, natural dyestuffs were obtained. Woolen sample fabrics were dyed with the obtained dyestuffs in the IR sample dyeing machine. Different mordants (iron, copper, and aluminum sulfate) and different mordanting techniques (pre, meta and post) were used in dyeing. In dyeing experiments similar colors were obtained from both plants. Color analysis of the dyed samples in the spectrophotometer and fastness tests were carried out to determine the color resistance of dyed fabrics to rubbing and washing. Within the scope of the study, the effect of mordant type and mordanting technique on color and fastness values was tried to be determined. As a result of dyeing, yellow, green and brown tones were obtained in general. As a result of dyeing, it was determined that the highest K/S and lowest L* values were obtained as a result of dyeing using iron sulfate mordant, and darker color tones were achieved. According to the results of the friction fastness of the naturally dyed sample fabrics, it was determined that the use of mordant decreased the dry and wet friction fastness values.