Süleymanlı-Ilıca (K. Maraş) mevkii soğuk su kaynaklarının izotopik ve hidrojeokimyasal olarak incelenmesi
Investigation of Suleymanli-Ilica (K. Maras) local cold water resources as isotopic and hydrogeochemical
- Tez No: 493797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kahramanmaraş merkezinin kuzey batısındaki Süleymanlı-Ilıca soğuk su çıkışları, Çalışma alanı için önemli su kaynağı niteliğindedir. Bu çalışmanın amacı, söz konusu soğuk su kaynaklarının hidrojeokimya, izotop jeokimyası ve tıbbi jeoloji yönünden araştırılmasıdır. Süleymanlı-Ilıca soğuk su kaynakları alt orta miyosen yaşlı kumtaşı-ara tabakalı marn ardalanmasından oluşan Kilisecik Formasyonu içerisinden çıkmaktadır. İnceleme alanı dört soğuk su kaynağından oluşmaktadır. Su kalitesine mevsimsel etkinin olup olmadığını belirlemek için bir yıl boyunca belirli dönemlerde su örneklemesi yapılmıştır. Su örnekleri üstünde çeşitli su kalitesi tayin parametreleri (sıcaklık, pH, iletkenlik, alkalinite, anyon-katyon ölçümleri, metal derişimleri ve çözünmüş oksijen miktarı) gibi yerinde yapılan ölçümler, jeokimya analizleri ve çevresel izotop değerleri (18O, 2H and 3H) analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar söz konusu su kaynaklarının içilebilirliğini ve sulama suyu açısından kullanılabilirliğini incelemek için kullanılmıştır. Ayrıca yapılan kimyasal analizlerin incelenmesi neticesinde soğuk su kaynağının kullanımından doğabilecek olan sonuçların tıbbi jeoloji açısından ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Süleymanlı-Ilıca cold waters outlets in the nort western part of Kahramanmaraş are important water sources in the study area. The purpose of study is to investigate cold water sources in terms of hydrogeochemistry, isotope, geochemistry and medical geology. Süleymanlı-Ilıca cold water sources come form the lower-middle miocene aged sandstone-interstratigrafied marl intercalation in Kilisecik formation. The study area consistof four cold water sources. Water samples taken in the differant terms during a year were used to determine the seasonaleffect on the water quality different measurements were made on these water samples. For example; water quality parameters (temperature, PH, conductivity, alcalinity, anion- cation measurements, metal concentrations and solubilized, oxygen measure), geochemical analyzes and environmental isotope values (18O, 2H and 3H) obtained results were used to examine the potability of the water resourcesand the usability of the irrigation water. Also, as a result of chemical analyzes, it is aimed to establish the results of the use age of the cold water source in the terms of medical geology.