Elma ve üzüm sirke örneklerinde bulunan Cu, Cd, Fe, Mg, Na ve Zn metallerinin alev atomik absorpsiyon spektroskopisiyle tayini
Determination of flame atomic absorption spectroscopy of metals of Cu, Cd, Fe, Mg, Na and Zn found in elma and grape vinegar samples
- Tez No: 493798
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN EZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sirkenin sağlık üzerine olumlu etkisi, kimyasal bileşiminde bulunan organik asit, fenolik bileşik, alkol, amino asit, tat ve uçucu bileşenlerin kompozisyonu ve miktarına bağlıdır. İçerdiği metaller insanlar tarafından direkt alındığı için metallerin konsantrasyonları önemlidir. 6 farklı markadaki elma sirkesi ve 6 farklı markada üzüm sirkesi toplam 12 farklı firmadaki sirke numuneleri içindeki metaller alev atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edilmiştir. Cu, Cd, Fe, Mg, Na ve Zn elementlerinin konsantrasyonlarının ortalama değer ± standart sapma olarak; Üzüm sirkesinde Cu metali içeriği 38,67×10-³ ± 75,67×10-³ ppm'dir, Elma sirkesindeki Cu metalinin içeriği ise 3,61×10-³ ± 3,35×10-³ ppm'dir. Üzüm sirkesindeki Cd metalinin içeriği 0,07 ±0,031ppm'dir, Elma sirkesindeki içeriği ise 0,06 ± 0,029 ppm'dir. Fe metalinin üzüm sirkesindeki içeriği 2,59±1,89 pmm, elma sirkesindeki içeriği ise 1,37 ± 1,30 ppm'dir. Mg metalinin üzüm sirkesindeki içeriği 8,06 ± 7,70 ppm, elma sirkesindeki içeriği ise 0,64 ± 0,47 ppm 'dir. Na metalinin üzüm sirkesindeki içeriği 32,70 ± 0,41 ppm, elma sirkesindeki içeriği ise 31,57 ± 2,02 ppm'dir. Zn metalinin üzüm sirkesindeki içeriği 21,45 ± 10,48 ppm, elma sirkesindeki içeriği ise 12,78 ± 12,60 ppm 'dir. Bu elde edilen değerler üzüm ve elma sirkesini aynı parametrelerde olup olmadığı karşılaştırıldı. Üzüm ve elma sirkelerinin tayin edilen metaller bakımından istatiksel olarak farklı olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The positive effect of acin on health depends on the composition and amount of organic acid, phenolic compound, alcohol, amino acid, taste and volatile components in the chemical composition. Concentrations of metals are important as the metals they contain are taken directly by people. The metals in the vinegar samples of 12 different companies in 6 different brands of apple vinegars and 6 different brands of grape vinegars were determined by flame atomic absorption spectrometry. The mean values of the concentrations of Cu, Cd, Fe, Mg, Na and Zn elements were calculated as ± standard deviation; The content of Cu metal in the grape vinegar is 38,67 × 10-³ ± 75,67 × 10-³ ppm, and the content of Cu metal in apple vinegar is 3,61 × 10-³ ± 3,35 × 10-³. The content of Cd metal in grape vinegars is 0.07 ± 0.031 ppm and the content in apple vinegars is 0.06 ± 0.029 ppm. The content of Fe metal in the grape vinegar is 2.59 ± 1.89 pmm, and the content in the apple vinegar is 1.37 ± 1.30 ppm. The content of Mg metal in the grape vinegars is 8,06 ± 7,70 ppm and the content in the apple vinegar is 0,64 ± 0,47 ppm. The content of Na metal in the grape vinegar is 32.70 ± 0.41 ppm and the content in apple vinegar is 31.57 ± 2.02 ppm. The content of Zn metal in the grape vinegar is 21,45 ± 10,48 ppm and the content in apple vinegar is 12,78 ± 12,60 ppm. These values were compared to determine whether the grape and apple vinegar were the same parameters. Grape and apple vinegars have not been statistically different in terms of the metals assigned.