Ortaöğretim dokuzuncu sınıf öğrencilerinin böcek farkındalık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma: Kahramanmaraş örneği
A study on determination of insecticle awareness levels of secondary education ninetal students
  1. Tez No: 493804
  2. Yazar: FATMA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE SERAP AVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaöğretim dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yaşadıkları sosyal çevre, aile ve aldıkları eğitimin böcek farkındalık düzeyleri üzerine etkisini belirlemek ve bunları bazı değişkenler açısından incelemektir. Verilerin toplanmasında biyoloji bilimine ve dersine yönelik tutum ölçeği ve böcek bilgisi testi kullanılmıştır. Veriler 2016-2017 öğrenim yılı bahar döneminde Kahramanmaraş'ta dört farklı lisede öğrenim gören 240 öğrenciden elde edilmiştir. Verilerin analizinde t- testi ve varyans analizleri kullanılmıştır. Analizler biyoloji bilimine ve dersine yönelik tutumun cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık olmazken, böcek farkındalık düzeyleri oldukça yüksek olduğu ve öğrencilerin çoğunluğunu böcek sevmediği halde erkek öğrencilerin böcek inceleme oranı daha fazla olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin öğrenim gördüğü okul türüne göre biyoloji bilimine ve dersine yönelik tutumlarında anlamlı farklılık olmazken, böcek farkındalık düzeylerinde farklar olduğu belirlenmiştir. En uzun yaşanılan yerleşim birimi değişkenine göre biyoloji bilimine ve dersine yönelik tutumların anlamlı farklılık saptanmazken, böcek farkındalık düzeylerinde il ve ilçelerde yaşayanlarla köy ve kasabada yaşayanlar arasında, köy ve kasabada yaşayan öğrencilerin lehine anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir. Anne ve baba eğitim düzeyi değişenine göre biyoloji bilimine ve dersine yönelik tutumlarında anlamlı farklılık olmamasına rağmen böcek farkındalık düzeylerinde üniversite mezunu anne ve babaların çocukları böcekleri daha fazla inceledikleri saptanmıştır. Anne ve baba mesleği değişkenine göre biyoloji bilimine ve dersine yönelik tutumlarında anlamlı farklılık olmazken, çiftçi ailenin çocukları böcekleri sevme oranının yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effect of ninth grade students on social environment, family and education levels of insect awareness, and examine them in terms of some variables. The attitude scale and insect knowledge test for biology science and lecture were used in the collection of data. The data were obtained from 240 students attending four different high schools in Kahramanmaras during the spring semester of 2016-2017 education years. In the analysis of the data, t-test and variance analyzes were used. Analyzes showed that the attitude towards biology science and lecture was not significantly different according to the gender variable but insect awareness levels were very high and male students had more insect examination rate when majority of students did not like insects. It has been determined that pupils differ in their level of insect awareness, while there is no significant difference in attitudes towards biology science and lecture, depending on the school they are studying. It was determined that the attitudes towards biology science and lecture were not significantly different according to the longest living settlement variable and that there were significant differences in the level of insect awareness among the people living in provinces and districts, village and inhabitants, villagers and villagers. Although there was no significant difference in the attitudes towards biology science and lecture according to the educational level of mother and father, it was found that mother and father who graduated from university in insect awareness levels examined children more than insects. While there was no significant difference in the attitudes towards biology science and lecture according to the variables of the parents' profession, it was found that the rate of children's love of insects was high in the farmer's family.