Bazı toprak bakterilerinin domates bitkisindeki kök-ur nematodu Meloidogyne javanica (Treub) Chitwood populasyonlarına etkisi
The effect of some soil bacteria on root-knot nematode Meloidogyne javanica (Treub) Chitwood populations on tomatoes
- Tez No: 493803
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 10 farklı toprak bakteri izolatının, domates (Lycopersicon lycopersicum cv. Dynamo) bitkisinde üç inokulasyon seviyesinde (0, 500 ve 1000 L2 veya yumurta/saksı) bulaştırılan M. javanica'ya olan etkileri araştırılmıştır. Deneme, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Seralarında 10×3×6 (10 adet kök bakteri izolatı, 3 nematod inokulum seviyesi, 6 tekerrür) tesadüfi bloklar deneme desenine göre kurulmuştur. Ayrıca laboratuvar denemesinde ise, ZHA178 (Paenibacillus castaneae) izolatı hariç serada kullanılan diğer 9 adet bakteri izolatının tek konsantrasyonda (4x109 cfu/ml/petri) ve bir kontrol grubu (bakteri uygulamasız) ile birlikte, tek kök-ur nematod (Meloidogyne javanica) yumurta seviyesine (100 yumurta/petri) etkileri, iki farklı zaman aralılığında (24 ve 48 saat) ve beş tekerrürlü tesadüf blokları deseninde araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sera saksı çalışmasında, ZHA287 (Bacillus subtilis), ZHA246 (Mycobacterium confluentis) ve ZHA579 (Tanımlanmamış) izolatlarının bitki kök-ur sayısını ve yumurta paket sayısını azalttığı, ancak bitki büyümesine etki etmediği gözlenmiştir. Tsukamurella paurometabola'nın ZHA569 izolatının kök-ur nematodu popülasyonunu baskı altında tuttuğu ve bitki kök yaş ve kuru, gövde yaş ve kuru ağırlıklarını arttırdığı gözlenmiştir. Paenibacillus castaneae'nin ZHA178 izolatı ve Mycobacterium immunogeum ZHA57 izolatı, kontrole (+) göre yumurta paketi ve kök-ur sayılarına etkili olmadıkları fakat bitki büyümesini arttırdığı gözlenmiştir. Laboratuvar çalışmasında ise; kontrolle karşılaştırıldığında tüm bakterilerin nematod yumurtasına etki ettiği fakat bunlardan ZHA57 (Mycobacterium immunogeum) ile ZHA235 (Tanımlanmamış) 24 saat aralığında, ZHA212 ve ZHA296 (Paenibacillus castaneae) izolatlarının her iki farklı zaman diliminde de yumurta ölümlerinde etkili oldukları görülmüştür. Çalışılan 10 bakteri arasında, ZHA246 (M. confluentis), ZHA579 (M. confluentis), ZHA569 (T. paurometabola) ve ZHA287 (B. subtilis) izolatlarının gelecekte bitki paraziti nematodların biyolojik mücadelesinde kullanılabilecek muhtemel preparatlar olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of 10 bacterial isolates against Meloidogyne incognita (inoculated at three levels of 0, 500 and 1000 J2 or eggs/pot) were determined on tomato (Lycopersicon lycopersicum cv. Dynamo). The trial was designed as a complete randomized design, consisting 10 plant soil bacteria strains and 2 control group (–, +) treatments with 6 replications, conducted in Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Agricultural Faculty green houses. Also in a laboratory trial, the effect of the same bacteria isolates that used in the greenhouse study with the exception of ZHA178 (Paenibacillus castaneae) on Meloidogyne javanica root knot nematode eggs (100 eggs/petri dish) were determined with a bacteria concentration of 4x109 cfu/ml/petri dish and with two different application time (24 and 48 hours). This trial was desighned as randomized complete block design. Results in green house study indicate that (Bacillus subtilis) ZHA287, (Mycobacterium confluentis) ZHA246, (unidentified) ZHA579 isolates reduced root galling and the number of egg masses however they did not have affect on the plant growth. Isolate ZHA569 of Tsukamurella paurometabola repressed the root knot nematode numbers and increased the root dry and fresh, and green part dry and fresh weight. Isolate ZHA178 of Paenibacillus castaneae and ZHA57 Mycobacterium immunogeum did not affect the root galling nevertheless, increased the plant growth as compared to control (+). Results indicated that among 10 bacterial isolated studied, ZHA246 (Mycobacterium confluentis), ZHA579 (Mycobacterium confluentis), ZHA569 (Tsukamurella paurometabola) and ZHA287 (Bacillus subtilis) could be the promising bio control agents for the future nematode control tactics.