Atık ofis kağıtları ve atık yumurta kabuklarından yazı tabı kağıdı üretimi
Writing and printing paper production from mixed office wastes and egg shells
  1. Tez No: 493816
  2. Yazar: UFUK KILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. yüzyıldan itibaren baskı teknolojilerindeki hızlı gelişim nedeniyle kullanılan kağıtların kalitesinin iyileştirilmesine yönelik talepleri hızla artırmıştır. Bu talepleri karşılamak amacıyla yazı-tabı kağıdı üretiminde baskı kalitesini ve kağıdın optik özelliklerini önemli oranda iyileştiren dolgu maddelerinin kullanımı önem kazanmıştır. Bu çalışmada 'Atık Ofis Kağıtları ve Atık Yumurta Kabuklarından Yazı Tabı Kağıdı Üretimi' araştırılmıştır. Atık ofis kağıtları ve atık yumurta kabukları yazı tabı kağıdı üretimine hammadde olarak kullanılmasıyla maliyeti düşürerek dışa olan bağımlılığı azaltmayı hedeflemiştir. Bu amaçla, yazı tabı kağıdı üretiminde bugüne kadar kullanılmamış olan ECC (yumurta kabuklarından elde edilen kalsiyum karbonat) ve yaygın olarak kullanılan GCC (öğütülmüş doğal kalsiyum karbonat) ve PCC (çöktürülmüş kalsiyum karbonat) dolgu maddesi olarak kullanılmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Yazı tabı kağıtlarının bünyesinde kullanılan dolgu maddelerinin etkilerini belirlemek amacıyla üretilen kağıtların fiziksel ve optik testleri yapılmıştır. Sonuç olarak, ECC, GCC ve PCC dolgu maddeleri ile üretilen yazı tabı kağıtlarında, en iyi fiziksel özellikler %25 ECC, %25 GCC ve %20 PCC dolgu oranlarında, en iyi optik özellikler ise %25 ECC, %25 GCC ve %25 PCC dolgu oranlarında elde edilmiştir. Bununla birlikte, ECC ile üretilen kağıtların fiziksel özellikleri PCC ve GCC ilaveli kağıtlardan daha yüksek, optik özelliklerinin ise benzer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 21th century, due to the rapid developments of printing technologies, the demand for improving the quality of writing and printing papers has increased rapidly. In order to overcome these demands, using fillers that improve the printing and optical properties have gained importance. In this study,“Writing and Printing Paper Production from Mixed Office Wastes and Egg Shells”was investigated. Mixed office wastes and eggshells were used as raw material in the writing and printing papers production, which aims to reduce the dependency on outsourcing by reducing costs. For this aim, ECC which has not been used in writing and printing papers production until today and commonly used GCC and PCC were used as a filler and compared with each other. Physical and optical tests were conducted on the produced papers in order to determine the effects of the fillers. As a result, the best physical and optical properties of writing and printing papers were obtained by using 25% ECC, 25% GCC, 20% PCC and 25% ECC, 25% GCC, 25% PCC filler ratios, respectively. However, the physical properties of the papers used ECC were found to be higher than those of papers used GCC and PCC and their optical properties were found to be similiar with each other.