(Z)-2-(2-(1,3-dioksoizoindolin-2-il)-1-(3-metil-3-fenilsiklobütil)etiliden)hidrazinkarbotiyoamidin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
The synthesis, characterization and investigation of electrochemical behaviors of (Z)-2-(2-(1,3-dioxoisoindolin-2-yl)-1-(3-methyl-3-phenylcyclobutyl)ethylidene) hydrazinecarbothioamide
  1. Tez No: 493844
  2. Yazar: AYLİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, DMPEHC olarak kısaltılan (z)-2-(2-(1,3-dioksoizoindolin-2-il)-1-(3-metil-3-fenilsiklobütil)etiliden)hidrazinkarbotiyoamidin molekülü camsı karbon (GC) elektrot yüzeyine elektrokimyasal olarak modifiye edilip, elektrokimyasal davranışları, özellikleri ve farklı ortamlarda modifiye elektrot kararlılıkları incelenmiştir. Temel olarak dönüşümlü voltametri (CV) tekniğinin kullanıldığı çalışmada, diferansiyel puls voltametri (DPV), kare dalga voltametri (SWV) gibi diğer teknikler yanı sıra özellikle modifiye yüzeyin yüzey karakterizasyonu için elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS) ve taramalı elektron mikroskopi (SEM) teknikleri de kullanılmıştır. DMPEHC molekülü elektrot yüzeyine susuz ortamda elektrokimyasal oksidasyon yoluyla modifiye edilmiştir. DMPEHC molekülünün elektrokimyasal davranışları ve özellikleri CV tekniği kullanılarak aydınlatılmıştır. DMPEHC molekülünün elektrot yüzeyine modifikasyonu, 0 V ile +2.8 V potansiyel aralığında, 100 mV s-1 tarama hızında ve 10 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, (Z)-2-(2-(1,3-dioxoisoindolin-2-yl)-1-(3-methyl-3-phenylcyclobutyl)ethylidene) hydrazinecarbothioamide (DMPEHC) molecule was used to modify the surface of glassy carbon (GC) electrode and electrochemical behaviors, properties and detection stability in different media were investigated. In study besides CV and another voltammetric techniques (DPV, SWV, etc.), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and scanning electron microscopy (SEM) techniques were also used for the surface characterization of the modified surface. DMPEHC was modified on the GC electrode surface by electrochemical oxidation in non-aqueous media. Electrochemical behaviors and properties of DMPEHC were investigated by CV. The modification of DMPEHC on the GC electrode surface was performed between 0.0 V and +2.8 V potential range at 0.1 V s-1 scan rate with 10 cycles.