Yazılım kurumlarında çevik dönüşümün etkilerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi: Deneysel bir çalışma
Measuring and evaluating the effects of agile transformation in software organizations: An empirical study
  1. Tez No: 493859
  2. Yazar: FEYZA NUR KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Birçok yazılım kuruluşu çevik dönüşümün avantajlarından yararlanabilmek için çalışma süreçlerini plan güdümlüden çevik yöntemlere doğru değiştirmeye başlamıştır. Bu sebeple çevik yöntemlerin benimsenmesinin, yazılım kuruluşlarını nasıl etkilediği sıklıkla tartışılmaktadır. Çevik dönüşümün etkilerini ölçmek, çevik yöntemlerin yazılım kuruluşlarına ne ölçüde katkı sağladığını değerlendirmek ve anlamak açısından önemlidir. Bu çalışmada, çevik dönüşümü gerçekleştiren orta ölçekli bir yazılım kurumunda, dönüşümün etkilerini ölçmek amacıyla bilgi ihtiyaçları ve metrikler tanımlanmış ve kurumda uygulanarak ölçüm sonuçları paylaşılmıştır. Ölçmeye temel olacak tanımları belirlerken öncelikle, literatürde mevcut çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalardan çıkarılan metrikler ölçtükleri iş, süreç, ürün ve kaynak varlıklarına göre gruplanmıştır. Ardından, yazılım kurumunda bu varlıklar açısından çevik dönüşümün etkilerini ölçmeyi sağlayacak bilgi ihtiyaçları, ISO 15939 Yazılım Ölçme Standardı rehber alınarak belirlenmiş ve literatürden derlenen metriklerle ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda iş, süreç, ürün ve kaynak açılarından çevik dönüşümün etkilerini ölçmeyi sağlayacak bilgi göstergeleri ve ilişkili ölçme yapıları (türetilmiş ve temel metrikler, ölçme fonksiyonları vb.) tanımlanmıştır. Son olarak bu bilgi ihtiyaçları üzerinden, yazılım kurumundaki çevik dönüşümün etkileri ölçülmüş ve ölçüm sonuçları değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçları, çevik dönüşümün yazılım kurumunu genel olarak olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many organizations have started to change their working process from plan-driven to agile in order to leverage the benefits of agile transformation, so it is frequently discussed how adopting agile methodologies affect software organizations. Measuring effects of agile transformation is important in terms of evaluating and understanding to what extent agile methods contribute to software organizations. In this study a set of information needs and metrics, which are designed to measure the effects of agile transformation in a medium-sized software organization that has been going through agile transformation, are described and applied in the organization and the measurement results are shared. While defining the base of measurement, firstly related studies in literature are examined, and metrics derived from these studies are grouped by the measured entities of business, process, product, and resource. The information needs for measuring effects of agile transformation are determined by the guidance of ISO 15939 standard for Software Measurement Process, and then are aligned with the metrics compiled from the literature. Information indicators and associated measurement constructs (derived and base metrics, measurement functions etc.) that enable measuring impacts of agile transformation are described from business, process, product and resource perspectives. As a result, the effects of agile transformation in the software organization using these information needs are measured and the results of measurement are evaluated. The evaluation results show that the agile transformation affected the software organization positively in general.