Yazılım sektöründe çevik dönüşüm ile dijitalleşme üzerine inceleme
Examination of digital transformation with agile methods
  1. Tez No: 633843
  2. Yazar: MELİH OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dijital dönüşüm konusu son dönemlerde çok sıklık ile duyduğumuz, kurumların teknolojik alt yapılarını teknolojinin hızla gelişip yayılmasına bağlı olarak bu teknolojik ilerlemeye adapte olabilmek için tercih ettikleri bir süreç olmaktadır. Dijital dönüşüm uygulayan kurumların ilk olumlu denemeleri sonucu birçok alanda faaliyette bulunan kurumlar yoğun bir şekilde dijital dönüşüm süreçlerini başlattıkları görülmektedir. Bu sektörlerin başında bankacılık, finans, telekomünikasyon, sağlık sektörleri gelmektedir. Dijital dönüşüm konusunun diğer bir yandan da gündem olması günümüz koşullarında küresel rekabetin itici bir güç olmasıdır. Küresel rekabetin artması teknolojilerin gelişimini sürekli arttırmaktadır. Teknolojide ki bu değişimin de yakalanabilmesi ancak dijital dönüşüm süreçleri ile mümkündür. Rekabetin her geçen gün arttığı ve değişimin hızlandığı günümüzde, kurumlar varlıklarını devam ettirebilmeleri atacakları hızlı adımlara bağlıdır. Çevik uygulamalar bu noktada dijital dönüşümün uygulanmasında ve sürdürülebilir olmasında büyük bir öneme sahiptir. Dijitalleşme ve dijital dönüşüm konularının çevik uygulamalar ile uygulanabilirliğine ait araştırma sayısı Türkiye'de oldukça az sayıdadır. Bu tez çalışmasının amacı kurumların dijital dönüşüm süreçlerini çevik uygulamalar ile yapıldığında etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında özel bir bankanın bilgi teknolojileri biriminde faaliyet gösteren 13 farklı yazılım geliştirme takımı seçilmiştir. Bu takımlarda yer alan çalışanlar ile toplam 480 dakikalık birebir mülakat yapılmıştır. Mülakat esnasında çalışanlara 10 adet soru sorulmuştur. Mülakat verileri detaylı bir şekilde analiz edilerek elde edilen sonuçlardan özet olarak şu sonuçlar çıkmıştır. Yazılım sektöründe çevik uygulamalar ile dijital dönüşüm uygulandığında değişen teknolojiye hızlı bir şekilde uyum sağlanabildiği, çalışanların işlerini daha çok sahiplenerek işin kalitesine ve müşteriye teslim sürelerinde iyileşme olduğu, inovatif sonuçların ortaya çıktığı ve dijital dönüşümün sürdürülebilir olmasına olumlu yönde katkı sağladığı görülmüştür. Yapılan mülakat ve araştırmalar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda bölüm müdürlerine, product owner ve scrum master lara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of digital transformation is a process that we have heard very frequently recently, and the institutions prefer their technological infrastructures to adapt to this technological progress depending on the rapid development and spread of technology. As a result of the first positive trials of institutions implementing digital transformation, it is seen that institutions operating in many fields have intensively initiated digital transformation processes. Banking, finance, telecommunications and health sectors are the leading sectors. The issue of digital transformation on the other hand is the agenda of global competition in today's conditions. Increasing global competition continuously increases the development of technologies. It is only possible to capture this change in technology with digital transformation processes. In today's world where competition is increasing day by day and change is accelerating, the ability of institutions to continue their existence depends on the rapid steps they will take. Agile practices are of great importance at this point in the implementation and sustainability of digital transformation. The number of research digitization and digital conversion of applicability of agile practices are quite a few issues in Turkey. The aim of this thesis study is to examine the effects of digital transformation processes of institutions when they are done with agile applications. Within the scope of the research, 13 different software development teams were selected, operating in the information technologies department of a private bank. A total of 480 minutes of one-to-one interviews were made with the employees in these teams. During the interview, 10 questions were asked to the employees. Following results were obtained from the results obtained by analyzing the interview data in detail. It has been observed that when digital transformation is applied with the agile applications in the software industry, it is possible to adapt quickly to changing technology, to improve the quality of the business and delivery times to the customers, to have innovative results and to contribute to the sustainability of digital transformation. In line with the data obtained as a result of interviews and researches, various suggestions were made to department managers, product owner and scrum masters.