Telekomünikasyon şirketinde çevik dönüşümün kriterlerini inceleme
Analysis the criteria of agile transformation in the telecommunication company
- Tez No: 700779
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çevik Yöntem kurumlarda yazılım geliştirme projesinde kullanılan bir metod olmaktan ziyade, zaman içinde, dünyada pazar ihtiyaçlarının değişimiyle,hızıyla; organizayonlar bazında dönüşüme yol açan, şirketlerin stratejilerini, amaçlarını, kültürlerini dönüştüren bir model olmuştur. Bu model için organizasyonların çevik olmadaki kriterleri tüm literatürde toparlanmıştır. Çeviklik kriterleri ve alt kriterleri olarak belirlenen bir kriter seti; Türkiye'de organizasyonel olarak Çevik Dönüşüm sürecinin tam ortasında olan bir telekomünikasyon firmasındaki uzmanlarla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeyi analiz edebilmek için çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci(AHP) ve En İyi En Kötü Yöntem(EİEK) incelenerek, bizim kriter sayılarımıza göre EİEK yöntemi daha uygun olacağı için bu yöntemle kriterlerin ağırlıkları belirlenmiştir. Çevik dönüşüm için kullanılabilecek bir çeviklik olgunluk modeli belirlenerek bir firma değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agile Method, rather than being a method used in software development projects in institutions, It has become a model that leads to transformation on the basis of organizations and transforms the strategies, goals and cultures of companies because of the change of market needs in the world , rapidly. It was evaluated with experts in a telecommunication company that is still going through the Agile Transformation process organizationally in Turkey. Then, a set of criteria determined as agility criteria and their sub-criteria was created. In order to analyze this evaluation, Analytical Hierarchy Process (AHP) and Best Worst Method (BWM), which are among the multi-criteria decision-making methods, were examined and the weights of the criteria were determined with this method, since the BWM method would be more appropriate to compare our criteria numbers. An agility maturity model that can be used for agile transformation was determined and a firm evaluation was made.