Scrum yöntemi yapı elemanlarının CMMI seviye 2 gereklerine göre bir vaka çalışması kapsamında eşleştirilmesi
Mapping Scrum method building elements according to CMMI level 2 requirements within the scope of a case study
  1. Tez No: 493876
  2. Yazar: BURCU YALÇINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bilgi teknolojisindeki hızlı değişim, sözleşmeye bağlı eylemsizlik ve olgunluk modeli uyumluluk kriterlerine dayanan ağır planların, şartnamelerin ve diğer dokümantasyonların giderek boşa çıkmasına sebep olmaktadır [1]. Bu sorunları çözebilmek için, yazılım organizasyonlarının çoğu en çok kullanılan çevik (ing. agile) yazılım geliştirme yöntemlerinden biri olan Scrum çevik yazılım geliştirme yöntemini benimsemeye başlamışlardır. Scrum'ın yazılım geliştirme süreci olarak kullanılması, hem CMMI hem de Scrum' ı temel alan yeni bir yazılım geliştirme süreci geliştiren yazılım kuruluşları için faydalıdır. Bu tez çalışmasında, ürün envanterinde yurtdışına ihraç edilen iş makinaları için gömülü yazılımlar ve uzaktan takip yazılımları da bulunan bir teknoloji şirketinin, küçük organizasyon özelliklerini sağlayan yazılım grubunun süreç iyileştirme çalışması ele alınmıştır. Scrum yöntemini kullanarak CMMI Seviye 2 gereksinimlerini karşılama maksadıyla başlatılan yazılım süreç iyileştirme projesi bir vaka çalışması olarak takdim edilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Scrum yöntemini oluşturan öğeler ile CMMI Seviye 2 gereksinimlerini kullanarak kendi yazılım geliştirme süreçlerini oluşturmayı planlayan veya CMMI' a dayalı yazılım geliştirme süreçlerini çevikliğe (ing. agility) göre iyileştirmeyi amaçlayan yazılım kuruluşları için rehberlik sağlayacak bir eşleştirme çalışması oluşturmak suretiyle, Scrum kullanan bir organizasyonun tanımlı süreçlerinin CMMI Seviye 2 gereksinimlerini pratik bir şekilde sağlayabileceğini göstermek ve uygulayıcılara bu konuda iyi bir örnek teşkil etmektir.
Özet (Çeviri)
The rapid rate of change in information technology is causing increasingly widespread heavy plans, specifications and other documentation based on contractual inertia and maturity model compatibility criteria [1]. In order to solve these problems, most of the software organizations have begun to adopt Scrum, which is one of the most used agile software development methods. The use of Scrum as a software development process is beneficial for software organizations developing a new software development process based on both CMMI and Scrum. This thesis study focuses on a software group which meets the definition of a small organization working in a technology company whose product portfolio covers a variety of products including embedded components and remote monitoring systems for heavy machinery exports. A case study is presented where in the organization has embarked on a software improvement process for one of their projects to conform to CMMI Level 2 requirements while simultaneously transitioning the same team to implement Scrum. The purpose of this thesis is to draw on a real-world use case to model a practical mapping between the building elements of Scrum and the goals and practices of CMMI Level 2 in order to demonstrate that the software development processes as defined by the Scrum team fulfill the requirements of a CMMI Level 2 project and to be a good reference to practitioners on this area.