Farklı sucul ekosistemlerden yakalanan Alburnoides spp.'de (Cyprinidae) büyüme parametreleri
Growth parameters of Alburnoides spp. (Cyprinidae) caught from different aquatic ecosystems
  1. Tez No: 493889
  2. Yazar: İLKAY HÜYÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye'deki seçilmiş iç sulardan avlanan Alburnoides spp.'nin yaş tayinleri ve büyüme parametrelerinin belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmada Çoruh, Doğu Karadeniz ve Susurluk Havzaları'ndan temin edilen materyal kullanılmıştır. Çoruh Havzası'ndan Alburnoides fasciatus (54 birey), Doğu Karadeniz Havzası'ndan Alburnoides fasciatus (92 birey), Susurluk Havzası'ndan Alburnoides manyasensis (72 birey) ile yapılan çalışmada, müze materyallerinden pul örnekleri alınarak yaş tayinleri yapılmış ve metrik değerler ölçülmüştür. Çoruh Havzası'ndan elde edilen A. fasciatus için total boy aralığı 5,02-10,38 cm, yaş dağılımı 0⁺-3⁺ yaş arasındadır. Ortalama ağırlık 1,11-11,04 g olarak hesaplanmıştır. Boy ağırlık ilişkisi W=0,098L3,31, populasyon parametreleri L∞=136,86, K=0,31, t0=-0,92 olarak belirlenmiştir. Doğu Karadeniz Havzası'ndan elde edilen A. fasciatus için total boy aralığı 4,35-11,30 cm, yaş dağılımı 0⁺-4⁺ yaş arasındadır. Ortalama ağırlık 0,60-16,97 g olarak hesaplanmıştır. Boy ağırlık ilişkisi W=0,080L3,60, populasyon parametreleri L∞=177,55, K=0,16, t0=1,58 olarak belirlenmiştir. Susurluk Havzası'ndan elde edilen A. manyasensis için total boy aralığı 5,14-10,34 cm, yaş dağılımı 0⁺-3⁺ yaş arasındadır. Ortalama ağırlık 1,06-13,93 g olarak hesaplanmıştır. Boy ağırlık ilişkisi W=0,104L3,25, populasyon parametreleri L∞=104,85, K=0,57, t0=0,81 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the age and growth parameters of Alburnoides spp. living in the inland waters of Coruh Basin, Eastern Black Sea Basin and Susurluk Basin in Turkey. The age of Alburnoides fasciatus (54 specimens) from the Coruh Basin, Alburnoides fasciatus (92 specimens) from the Eastern Black Sea Basin, and Alburnoides manyasensis (72 specimens) from the Susurluk Basin were determined by taking samples of scales from the specimens, and the growth parameters were determined through measurements. For the population of A. fasciatus sampled from Coruh Basin, the total length range is between 5.02 and 10.38 cm and the age range is between 0⁺ and 3⁺ years. The average weight was calculated as 1.11-11.04 g. Length weight relationship were calculated as W=0.098L3.31, population parameters calculated as L∞=136.86, K=0.31, t0=-0.92. The total length range for A. fasciatus population from Eastern Black Sea Basin is 4.35-11.30 cm and the age distribution is between 0⁺ and 4⁺ years. The average weight is calculated as 0.60-16.97 g. Length weight relationship were calculated as W=0.080L3.60, population parameters calculated as L∞=177.55, K=0.16, t0=1.58. For A. manyasensis population sampled from Susurluk Basin, the total length range is 5.14-10.34 cm and the age distribution is between 0⁺-3⁺ years. The average weight is calculated as 1.06-13.93 g. Length weight relationship were calculated as W=0.104L3.25, population parameters calculated as L∞= 104.85, K=0.57, t0 =0.81.