Mogan Gölü'nde amatör balıkçılığın araştırılması
Investigation of recreational fisheries in Mogan Lake
  1. Tez No: 493890
  2. Yazar: GÜLTEN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli Gölbaşı İlçesi sınırlarında bulunan ve kolay ulaşılabilirliğinin yanı sıra endemik türleri ve doğal zenginlikleriyle önemli bir uğrak merkezi olan Mogan Gölü'ndeki 2016 yılı amatör balıkçılık yapmakta olan balıkçıların sosyoekonomik analizleri ve amatör balıkçılık üzerine temel bilgi ve deneyimlerinin araştırılması esas alınmıştır. Alanda yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler istatistiksel metotlarla değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada ankete katılanların amatör balıkçı belge sahiplik durumuna bakıldığında belge sahibi olmayanların %53'lük kısmı, belge sahibi olanların %47'lik kısmı teşkil ettiği görülmüştür. Ankete katılan balıkçıların %74'lük kısmının belgenin zorunlu olmasını istediği belirlenmiştir. Olası zorunlu belge için ortalama ödeme eğilimi 49,6 TL olarak bulunmuştur. Amatör balıkçılık etkinliğine bölgede kadın katılımcıların çok rağbet göstermediği sadece 1 kadın katılımcı olduğu bulgular arasındadır. Ayrıca 2016 yılı içerisinde avcılık malzemesi için ödenen miktar 0 ile 5000 TL arasında değişip ortalama değer 759 TL olarak değerlendirilmiştir. Görüşülen 141 kişinin %74'ü ulaşım için 500 TL ve altında harcama yaptığını belirlenmiştir. Kirlilik, yasadışı avcılık ve gölden balık yakalayamama en büyük sorun olarak öne çıkarken, bölgenin ulaşımının kolay olması en büyük avantajlar arasında sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determined the recreational fisheries in Mogan Lake where is located Golbası Town in Ankara and it is visited for natural richness besides endemic species. This study also includes the anglers's socio-economic analyses, their knowledges and experiments. Firstly, data were obtained with the questionnaire that are made in the area with anglers and then data were assessed by statistical methods. İn conclusion, while proportion of anglers who have recreational fisheries licence were determined with 53 per cent, proportion the rest who have no the licence is 47 per cent. The proportion of anglers who want to be the licence is mandatory is 74 per cent. İt was determined that average pay trend is 49,6 TL for the possible mandatory licence. Moreover, it was found there was just one woman angler and mostly women don't prefer to angle. The average amount of payment for fishing goods was found 759 tl that it changes range from 0 TL to 5000 TL. It was decided 74 per cent of 141 participants spent 500 TL and less for travelling in the last year. The biggest problems in region are pollution, illegal fishing and not to catch fish in the lake. On the other hand, the biggest advantage is accessing the region easily.