Dreissena polymorpha (Pallas, 1771)'nın (Bivalvia) Trakya'daki dağılımı ve su kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
The distribution of Dreissena polymorpha (Pallas, 1771) (Bivalvia) in Turkish Thrace and examining of its relation with water quality
  1. Tez No: 697079
  2. Yazar: AYÇA ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, içsularda istilacı bir tür olarak bildirilen Zebra Midyesi Dreissena polymorpha (Pallas, 1771)'nın Trakya Bölgesi'nde yer alan lentik ekosistemlerdeki varlığının araştırılarak bölgedeki dağılımının incelenmesi hedeflendi. Bölgede araştırılan toplam 16 lentik ekosistemin 9'unda (Altınyazı, Armağan, Çerkezmüsellim, Çokal, Kadıköy, Karaidemir, Kayalıköy, Kırklareli ve Süloğlu baraj gölleri) Dreissena polymorpha türüne ait bireyler tespit edildi. Ayrıca, lokalitelerde yapılan örneklemeler neticesinde ekosistemlerin bazı fizikokimyasal özellikleri (pH, sıcaklık, iletkenlik, çözünmüş oksijen, tuzluluk, toplam çözünmüş madde, kalsiyum, magnezyum, toplam sertlik, nitrit ve nitrat azotu değerleri) de ölçülerek D. polymorpha'nın dağılımında etkili olabilecek çevresel parametreler değerlendirildi. Önceki çalışmalarda Trakya'da yer alan lentik ekosistemlerden Altınyazı ve Kadıköy baraj gölleri ile Büyükçekmece, Karpuzlu, Küçükçekmece ve Terkos göllerinden bildirilen D. polymorpha'nın, bu çalışmada araştırılan 7 farklı ekosistemde daha varlığı tespit edilmiş olup, türün Trakya'daki dağılım alanını genişlettiği belirlendi. Ayrıca, türe ait bireylere rastlanmayan sucul ekosistemlerin bazı çevresel özellikleri de değerlendirilerek, türün söz konusu su kaynaklarına girme potansiyeli tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate the presence of the Zebra Mussel Dreissena polymorpha (Pallas, 1771), which known as an invasive species in inland waters, at lentic ecosystems located in Turkish Thrace and to examine its distribution in the region. Individuals belonging to the Dreissena polymorpha species were identified in 9 locations (Altınyazı, Armağan, Çerkezmüsellim, Çokal, Kadıköy, Karaidemir, Kayalıköy, Kırklareli, and Süloğlu dam lakes) from a total of 16 investigated lentic ecosystems. Also, some physicochemical features (pH, temperature, conductivity, dissolved oxygen, salinity, total dissolved matter, calcium, magnesium, total hardness, nitrite and nitrate nitrogens) of the ecosystems were measured to evaluate the environmental factors could affect the distribution of D. polymorpha. In the previous studies, while D. polymorpha has been reported from the dam lakes Altınyazı, Kadıköy, Büyükçekmece, Karpuzlu, Küçükçekmece, and Terkos which they are located in Turkish Thrace, the species was also determined in 7 lentic ecosystems investigated in this study and it was concluded that the species has expanded its distribution area. In addition, some environmental features of the examined ecosystems where the individuals were not observed were evaluated to discuss the potential entering the species to these water resources.