Geçişli düzgünümsü uzayların teorisi
The theory of transitive quasi-uniform spaces
  1. Tez No: 493944
  2. Yazar: ŞULE HASMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, asimetrik topolojiye özgü olarak oluşturulan, geçişli düzgünümsü uzayların teorisi ve bu teori içerisinde doğal biçimde geliştirilen geçişli topolojik uzayların temel özellikleriyle birlikte, elde edilen çeşitli sonuçlar hakkında detaylı bir derleme çalışması sunulmuştur. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olarak Giriş bölümü ile başlayan tezin ikinci bölümünde, tez çalışması içerisinde ihtiyaç duyulan bazı kavramlar ve sonuçları içeren temel bilgiler, topoloji ve düzgünlük teorileri çerçevesinde ifade edilmiştir. Bunu takiben, literatürde asimetrik yapılar olarak bilinen düzgünümsü ve yakınımsı uzaylara, üç alt bölümden oluşan üçüncü bölümde detaylarıyla yer verilmiştir. Burada, düzgünümsü ve yakınımsı uzayların birbirleri ile ilişkilerinin yanı sıra, bu yapıların, topolojik ve ikili topolojik uzaylar ile olan çeşitli bağlantıları da incelenmiştir. Tezin ana fikrini oluşturan dördüncü bölümünde, geçişli düzgünümsü yapıların teorisi, geçişli düzgünümsü uzaylar ve geçişli topolojik uzaylar olarak iki alt bölümde ele alınmıştır. Buna göre; teoriyi geliştiren bazı önemli karakterizasyonlar, örnekler ve teorinin temel sonuçlarıburada geniş ölçüde sunulmuştur. Dördüncü bölüm, her metriklenebilir uzayın bir geçişli uzay olduğu gerçeğinin kanıtlanması, ve ilişkili bir örnek ile tamamlanmıştır. Son kısım olan beşinci bölümde ise, tez çalışmasında elde edilen bazı önemli sonuçlara kısaca değinilmiş ve tez, kaynaklar dizini ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a detailed compilation study about the theory of transitive quasi-uniform spaces constructed in peculiar to asymmetric topology as well as the various results, together with the fundamental properties of transitive topological spaces developed within this theory, was presented. The thesis consists of five sections. In the second section of the thesis which starts with Introductionsection, the basic knowledge containing some concepts and results required inside the thesisis mentioned in the context of the theories of topology and uniformity. Following that, quasi-uniform and quasi-proximity spaces known as asymmetric structures in the literature, are mentioned in detail, in the third section consisting of three subsections. Here, some various connections between the structures of quasi-uniform and quasi-proximity, and topological –bitopologica lspaces have been investigated, besides there lationships among these structures. In the fourth section comprising the main topic of thesis, the theory of transitive quasi-uniform structures is handled in two subsections as the transitivequasi-uniform spaces and the transitive topological spaces. According to that, some important characterizations, examples and fundamental results effecting in improving this theory are presented here, widely. The fourth section is concluded by proving that the fact every metrizable space is transitive, and with an associated example. In the last part which is the fifth section, some major results which are obtained in that theory are mentioned, briefly and the thesis finished with the references list.