İşveren marka uygulamalarının çalışan memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The impact on leaving intention and employee satisfaction of the employers branding implementation
- Tez No: 493992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma özel sektörde çalışan bireylerin demografik özelliklerinin, işveren markası bilinirliğini ve çalışanların işyerinden memnuniyeti oranıyla işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca daha önceden yapılan araştırmalarda kullanılan ölçeklerden yararlanılarak anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması SPSS 24 programı ile analiz edilerek belirlenmiştir.Anket çalışması Elde 401 özel sektör çalışanı ve taşeron personelin katılımı ile gerçekleşmiştir.Elde edilen veriler güvenilirlik,regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre,cinsiyet,medeni durum,eğitim durumu,meslek,çalışma yılı,çalışma şekli,kadro durumu,aylık geliri ile hem çalışan memnuniyeti hem de işten ayrılma niyeti üzerine etkisi alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey was made with the aim of identification of individual's demographic features,employer brand awareness and relationship between workers satisfaction from workplace and their intention to leave.Also,survey work was made by taking advantage of the scales used in the researches that was done before. The survey work was determined by analyzing with the SPSS 24 programme.This survey work was done with the participation if 401 private sector workers and subcontractor staff. Reliability and regression analyzes were applied to the obtained analyzes.According to analysis results,the relationships between sex,marital status,educational background,job,working year,the way of work,staff status,monthly earning and both employee satisfaction and sub-dimensions of effects on intention to leave emerged.