NATO'nun terörizm ile mücadele stratejileri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
NATO's strategies to combat terrorism and challenges in practice
  1. Tez No: 493993
  2. Yazar: FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Soğuk Savaş döneminde Sovyet tehdidine karşı kurulan NATO, Sovyet Rusya'nın dağılmasıyla birlikte NATO'nun misyonu kolektif savunmadan kolektif güvenliğe geçmiştir. 11 Eylül 2001'de Amerika'ya düzenlenen terör saldırılarından sonra NATO'nun teröre bakışı tamamen değişmiş ve yeni düşman terörizm olmuştur. 11 Eylül saldırılarından sonra, terörizm etkisiyle NATO'da askeri ve siyasi alanda dönüşüm yaşanmıştır. Bu kapsamda NATO'nun terörizme karşı bakış açısı ve bu alandaki uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca NATO'nun terörizmle mücadelesinde karşılaştığı sorunlar ele alınmıştır. Çalışmada literatür taraması sonucu bilgilere ulaşılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; uluslararası güvenlik, uluslararası terörizm ve uluslararası terörizmle mücadele konuları incelenmiştir. İkinci bölümde; NATO'nun kurumsal yapısı ve Soğuk Savaş döneminden 11 Eylül 2001 terör eylemlerine kadar olan sürece değinilmiştir. Üçüncü bölümde; 11 Eylül sonrası NATO'nun askeri ve politik alanda dönüşümü ve son bölümde ise, NATO'nun terörle mücadelede karşılaştığı sorunlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
NATO was established against the Soviet threat in the Cold War period. With the disintegration of S. Russia, NATO's mission has shifted from collective defense to collective security. After the terrorist attacks on the United States on September 11, 2001, NATO's terrorist outlook changed completely and the new enemy became terrorism. After the September 11 attacks, NATO's military and political transformation took place under the influence of terrorism. In this context, NATO's point of view towards terrorism and its applications in this area are examined. In addition, the problems NATO faces in the struggle with terrorism are addressed. Literature search was used in the study. The study consists of four parts. In the first chapter; international security, international terrorism and combating international terrorism were handled. In the second chapter; The institutional structure of NATO and the period from the Cold War to the terrorist acts of September 11, 2001 were mentioned. In the third chapter; The postmodern transformation of NATO in the military and political arena has been examined. In the last chapter, the problems of NATO faces in combating terrorism are discussed.