Çocukluk çağı non-hodgkin lenfomalarının immünofenotipik sınıflaması
  1. Tez No: 49402
  2. Yazar: TİJEN KİLİMCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA TANYELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmaya, 1989 ile 1996 yıllan arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji kliniğinde takip ve tedavi edilen 25 NHL'li olgu dahil edildi. Olguların tanılan, primer kitlelerinden biopsi ile alınan doku örneklerinin histopatolojik incelenmesi ile kondu. Immünofenotiplendirmede, doku örneklerinin parafin bloklanna, T hücre belirleyicisi olarak UCHL-1, B hücre belirleyicisi olarak L26 antikorlan uygulandı. Olguların %68'inin B hücre, %20'sinin T hücre, %12'sinin non-B non-T hücre kökenine sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed at the University of Çukurova, department of Pediatric Haematology-Oncology. The years of 1989 and 1996, 25 patients with histologically confirmed non-hodgkin lymphoma were included in this study. All cases were immunophenotyped from paraffin sections. A positive reaction for L26 was interpreted as indicating a B cell immunophenotype and UCHL-1 was interpreted as indicating a T cell immunophenotype. 68% of cases were B cell, 20% were T cell, 12% were non-B non-T cell type. Statistical analysis showed a significant difference in prognosis among immunophenotypes. Our study revealed that disease-free survival was significantly longer in the B cell patients (p< 0.05). When the correlation with the histological subtype and the immunophenotype were taken into consideration, small non-cleaved cell lymphomas were B cell (p< 0.0001). When the correlation with the histological subtype and the site of orgin were taken into consideration, small non-cleaved cell lymphoma of cases were in the abdomen (p< 0.0001). There was a negative correlation between the age and the prognosis (p< 0.0001). Finally, immunophenotype is an important prognostic factor in childhood NHL. When the treatment strategy is choosen, immunophenotype must be a criter with stage and histological subtype. 62