Cumhuriyet Dönemi medrese eğitimi (Sivas Arifan Medresesi örneği)
  1. Tez No: 494023
  2. Yazar: HÜSEYİN KASIM KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, medreselerin kurulduğu günden bugüne kadar geçirdiği tarihi süreci kısaca özetledikten sonra, Sivas'ta bulunan Arifan Medresesini program, okutulan dersler, hocaların ve öğrencilerin medreseye karşı tutumları yönüyle incelenmeyi amaçlamaktadır. Bilindiği gibi, Cumhuriyetle birlikte mevcut eğitim sistemi köklü değişikliklere tabi tutulmuş, medreseler de Tevhidi Tedrisat'la birlikte resmi olarak kaldırılmıştır. Ancak yüzlerce yıldır varlığını devam ettirmiş olan ve toplum nazarında kabul görmüş medreselerin bir kanun maddesiyle tamamen kaldırılması mümkün olmamıştır. Anadolu'nun birçok yerinde bazı medreseler varlığını sürdürerek günümüze kadar gelmiştir. Özellikle son yıllardaki siyasi gelişmelerle ülkemizde eğitim alanındaki çeşitliliğe verilen önem, medrese eğitimiyle ilgili görüş ve düşünceleri önemli hale getirmiştir. Sivas'ta bulunan Arifan Medresesi de bu noktada bizim araştırmamıza konu olmuştur. Sivas Arifan medresesi ile sınırlı olan bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde medreseler ve Cumhuriyet dönemi medrese eğitimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Sivas Arifan Medresesi'nin kuruluşu ve eğitim anlayışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Arifan Medresesi'nde okuyan öğrencilere yönelik anket uygulamasına ilişkin bulgular yorumlanmıştır. Tarihteki medrese eğitiminin günümüze yansımasının bir örneği olarak kabul edilebilecek olan Sivas Arifan Medresesi'nin Sivas ilinin eğitim ve kültür hayatında önemli bir yerinin olduğu, medrese geleneğinin yaşatılmasına önemli katkı sağladığı ve bu medresenin programının çağın şartlarına göre gözden geçirilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Arifan Madrasa program in Sivas, the lessons taught, the lessons learned and the attitudes of the students towards the medrese, after briefly summarizing the historical process that the madrasa have been through to the present day. As is known, the existing education system with the republic was subject to drastic changes, and the madrasa were officially abolished together with Tevhidi Tedrisat. However, it has not been possible to completely abolish the madrasas, which had survived for hundreds of years and were accepted in the eyes of the society, by a law. In many different parts of Anatolia, some of the medresses continued their existence and came up to daylight. Especially the political developments in recent years, the importance given to the diversity of education in our country has made the opinions and thoughts about madrasa education important. The Arifan Madrasah in Sivas was also the subject of our research at this point. This research, which is limited to Sivas Arifan Madrasa, consists of three parts. In the first part, medrese and the education of the madrasa of the Republican period were emphasized. In the second part, Sivas Arifan Madrasa 's founding and education understanding was examined. In the third part, findings about the questionnaire application for the students who read in Arifan Madrasa were interpreted. It has been determined that the Sivas Arifan Madrasa, which can be accepted as an example of the day-to-day reflection of madrasa education in the history, is an important place in the education and cultural life of the province of Sivas and contributes to the survival of the madrasa tradition.