2008 finansal kriz öncesi ve sonrası bankacılık ve sigortacılık sektörünün finansal analizi
Financial analysis of banking and insurance sector before and after the 2008 financial crisis
  1. Tez No: 494022
  2. Yazar: HÜSEYİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ülkemizde finansal sistemin bir alt kolu olan para piyasasının yapı taşını oluşturan bankalar ve sigorta şirketleri, ekonomideki fon arz ve taleplerinin yönetilmesini sağlayarak ülkemizin kalkınmasında büyük katkılar sağlamaktadır. Bu kurumların bünyelerinde bulunan fonların reel sektöre devredilmesiyle para değişime uğrayarak sermaye halinde ekonomide dolaşmaya başlar. Ekonomi içerisinde yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilerin en çok zarara uğradığı durumların başında finansal krizler gelmektedir. Finansal krizlerin etkileri, sadece ekonomik alanda sınırlı kalmayıp toplumsal, siyasal ve sosyal alanlarda da büyük kayıpların yaşanmasına sebep olmaktadır. Dünya ekonomisinin küreselleşmesi ve mal, hizmet ve sermaye hareketlerinin serbestleşmesiyle birlikte bir ülkede oluşan kriz, diğer ülkelere hızlı biçimde sıçrama yapabilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kriz kavramı ve ekonomik kriz çeşitleri ele alınmış ve finansal krizler üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin yaşadığı ve etkilendiği finansal krizler genel olarak açıklanmıştır. Finansal sistem içerisinde en büyük paylara sahip olan bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin tanımları, türleri, işlevleri ve bilanço yapıları değinilerek, fon oluşumundaki kalemlerden bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise 2008 Finansal Kriz öncesi ve sonrası olarak 2005-2011 yılları arası Türk bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin, mali tabloları analiz edilmiş ve finansal rasyolar, fon kaynakları ve kullanımları yıllar itibariyle değerlendirilmiştir. Ayrıca yapılan istatistiksel veri analizi yöntemi T Testi Analizi uygulaması ile bankacılık ve sigortacılık sektörlerine ait bazı ortak finansal oranların verileri karşılaştırılmış, bu oranlarla ilgili olarak kriz öncesi ve sonrası şeklinde değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Banks and insurance companies that constitute the building block of the money market, which is a sub-branch of the financial system in our country, make great contributions to the development of our country by managing the fund supply and demand in the economy. With the transfer of the funds in the bodies of these institutions to the real sector, the money begins to circulate in the economy in the form of capital changes. Financial crises are at the forefront of all the real and legal persons involved in the economy. The effects of financial crises are not only limited to the economic arena, but also cause huge losses in social, political and social areas. The crisis in a country which formed Globalization of world economy and the liberation of goods, services and capital movements are other countries can jump rapidly. In this study, firstly the concept of crisis and various types of economic crises are discussed and financial crisis is emphasized. The financial crises experienced and influenced by Turkey are generally explained.The definitions, types, functions and balance sheet of the banking and insurance sectors which have the largest shares in the financial system are mentioned and the items in fund formation are mentioned. In the last part of the study, before and after the 2008 Global Crisis, the financial statements of the Turkish banking and insurance sectors between 2005 and 2011 were analyzed and financial ratios, funding sources and usage were evaluated over the years. In addition, statistical data analysis method T test analysis application the data of some common financial ratios of the banking and insurance sectors were compared and the pre-crisis and post-crisis evaluations of these ratios were made.