Türkiye'de başkanlık sistemi tartışmalarının sosyolojik incelemesi
Sociological review of discussions on presidential system in Turkey
- Tez No: 494033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan beri demokratik hükümet sistemlerinden biri olan parlamenter hükümet sistemiyle yönetilmiştir. Tek partili ve çok partili dönemlerde siyaset kurumu normal seyrinde gelişme gösterememiştir. Birçok sebepten dolayı kesintiye uğrayan siyaset sistemi yerine yeni bir sistemin gerekliliği son dönemlerin en çok tartışılan konusu olmuştur. Parlamenter sistem yerine başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine geçilmesi talep edilmiştir. Çalışmamızda Türkiye'de sistem değişikliğinin gerekli olup olmadığı tartışmaları, başkanlık sisteminin genel özellikleri ve önemi Türk siyasi tarihinde başkanlık sistemine dair söylemlerin tarihsel gelişimi gibi konuların sosyolojik incelemeye tabi tutulması amaçlanmıştır. Tezimiz betimleyici bir çalışmaya dayanmaktadır. Öncelikle konuya ilişkin kavramsal çerçeve ortaya konmuş, sonrasında da Türk siyasi tarihinin gelişimi özellikle sisteme dair anayasa yapım süreçlerine ve anayasal değişikliklere yer verilmiştir. Çalışmanın odak noktasını ise başkanlık sistemine dair güncel tartışmaların analizi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the founding of the Republic of Turkey, it has been governed by a system of parliamentary government, one of the democratic governmental systems. In single-party and multi-party periods, the political institution did not show improvement in its normal course. The necessity of a new system instead of the political system which has been interrupted by many reasons has been the most discussed topic of recent periods. It has been demanded that the parliamentary system be replaced with a presidential or semi-presidential system. The aim of our work is to discuss issues such as the necessity of system change in Turkey, the general features of the presidential system and the historical development of discourses on presidential system in Turkish political history. Our scheme is based on a descriptive work. Firstly, the conceptual framework of the subject was put forward and then the development of the Turkish political history, especially the constitution making processes and the constitutional changes concerning the system were given. The focus of the study was an analysis of current debates on the presidential system.