Erişkin erkeklerde görülen kalıtsal saç dökülmesi ile elin 2. ve 4. parmak oranları arasındaki ilişki
Relation between genetic hair loss among adult men and ratio of hands 2nd and 4th digits
- Tez No: 494032
- Danışmanlar: PROF. DR. ECEVİT BARIŞ ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Elin ikinci ve dördüncü parmakları prenatal dönemde maruz kalınan testosteron/östrojen oranına bağlı olarak uzunluk ve oran farklılıkları göstermektedir. Bu farklılık 4. Parmağın testosterona, 2. Parmağın ise östrojene duyarlı olmasından kaynaklandığından; bahsedilen parmak uzunluklarının birbirlerine oranlarının düşük ya da yüksek olması erkeksi ya da kadınsı parmak oranları olarak değerlendirilebilmektedir. Çalışmamda ise Erişkin erkeklerde görülen androjen etkili kalıtsal saç dökülmesiyle düşük 2P:4P oranları arasında anlamlı bir ilişki olabileceği ihtimalinden yola çıktım. Saç dökülmesi olan erişkin erkek bireylerden alınan sağ ve sol 2P:4P oranlarıyla saç dökülmesi olmayan erişkin erkek bireylerden alınan sağ ve sol 2P:4P oranlarını karşılaştırdım. Fakat yapılan karşılaştırmada kalıtsal saç dökülmesi olanların sağ ve sol 2P:4P oranlarıyla kalıtsal saç dökülmesi olmayanların sağ ve sol 2P:4P oranları arasında anlamlı bir farka rastlamadım.
Özet (Çeviri)
The 2nd and 4th digits of hand shows difference in length and ratio. This difference is derived from that 4th digit is being sensitive to testosterone and 2nd digit is to estrogen. These digits length ratio is considered masculine or feminine according to its highness or lowness. In my study I've hypothesized on a possible correlation between androgen-derived genetic hair loss and low 2D:4D ratio. I've compered the 2D:4D ratio data that I had obtained from the adult rules with hair-loss, to that I had got from the ones without hair-loss problem. But this comperence did not showed a significant difference in the 2D:4D ratio between the adult males who have genetic hair loss and those who don't.