Postmenopozal olgularda karpal tünel sendromu sıklığı ve hormon replasman tedavisi ile alınan sonuçlar
- Tez No: 49405
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNÇ ALP KALYON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışma, GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı'na herhangi bir nedenle başvuran 42'si hormon replasman alan tedavisi (I. grup), 36'sı hormon replasman tedavisi almayan (II. grup) toplam 78 postmenapozal olgu üzerinde yapılmışta. Olguların değerlendirilmesinde anemnez, klinik muayene ve elektromiyografik yöntemlerden yararlanılmıştır. Çalışmamızda, literatür taranarak postmenapozal dönemde kadınlarda görülen karpal tünel sendromu sıklığı ve hormon replasman tedavisinin karpal tünel sendromu üzerindeki etkisi arştırılmıştır. I. Gruptaki 42 olgunun yaşlan 42 ile 56 arasında (Ortalama: 49.19±2.86) iken II. gruptaki 36 olgunun yaşlan 44 ile 52 arasında (Ortalama: 48.89±2.09) değişmekteydi. I. Gruptaki 42 olgunun 8'inde (%19.04), II. gruptaki 36 olgunun 7'sinde (%19.44), her iki grup dikkate alındığında 15 olguda (% 19.23) karpal tünel sendromu tanısı konmuştur JHer iki grupta histerektomi ve ooferektomi geçiren 24 olgunun 9'unda (% 37.5) karpal tünel sendromu saptanmıştır.Her iki gruptaki elektrofîzyolojik veriler karşılaştınldığmda, median- ulnar distal motor latans ile median distal duysal latans değerlerinin II. grupta yüksek olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak; postmenapozal dönemde kadmlarda karpal tünel sendromu sıklığının arttığını, hormon replasman tedavisinin bazı olumlu terapötik etkilerine karşın karpal tünel sendromu görülme sıklığını etkilemediği sonucuna varılmıştır. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in 78 postmenopausal women who were refering to GMMA Physical Medicine and Rehabilitation Department for any reason patients were devided in two groups.Group I consisted of 42 patients who were administrated hormone replacement therapy and group II consisted of 36 patients who were not administrated hormone replacement therapy. The assesment were based on history, clinical examination and electroneuromyographic findings.The incidence of carpal tunnel syndrome in postmenopausal women and influence of hormone replacement therapy on carpal tunnel syndrome were investigated. The age range of group I was between 42 to 52 (mean: 49.19±2.86) and group II was between 44 to 52 (mean: 48.89±2.09). Eight patients of group I and 7 patients of group II, a total of 15 patients were diagnosed as carpal tunnel syndrome. Nine out of 24 oophorectomized and hysterectomized patients from both groups were diagnosed as carpal tunnel syndrome. Mean median and ulnar distal motor latency and median sensorial conduction velocity values were high in group II and the results were statistically significant. In conclusion, the incidence of carpal tunnel syndrome increases in postmenopausal periodAlthough there may be mild therapeutic effects of hormone replacement therapy the incidence of carpal tunnel syndrome is not influenced. 29