Romatoid artritli hastalarda siklosporin-A tedavisi ile alınan sonuçlar
Results of cyclosporine A treatment in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 49404
  2. Yazar: FUAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Romatoid artrit, immünolojik anormalliklerle birlikte olan ve etyolojisi tam bilinmiyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Son zamanlarda tedavi yaklaşımları sıklıkla immünolojik anormalliklerin üzerine yönelmektedir. Siklosporin A, inflamatuar hücreler arasındaki mesaj lan bloke ettiği tahmin edilmektedir ve bu olay muhtemelen interlökin-2 ve diğer lenfokinlerin üretiminin düşürülmesi ile olmaktadır. ARA kriterlerin göre romatoid tanısı konmuş her iki cinsten 23 hasta çalışma için yazılı kabullenmeleri ile çalışmaya başlanmışta. Yaş ortalamaları 43.6 olan 23 RA 'li hastaya 3mg/kg/gün dozunda siklosporin A başlandı ve hastalar ilk iki hafta haftalık,daha sonra ise aylık kontrollerle izlendi. Her kontrolde ayrıntılı fizik muayene ve laboratuvar inceleme yanında sabah sertliği süresi, görsel ağrı skalası, Lee ve Ritchie indeksleri ve şiş- hassas eklem sayılan gibi parametreler değerlendirildi. 2 hasta etkisizlik, 2 hastada yan etki nedeniyle çalışma protokolünü tamamlayamadı (%17.9). Hastarda Ritchie ve Lee indeksleri, görsel ağrı skalası, sabah serliği süresi, serum kreatinin düzeyi, eritrosit lentasyon hızı, kan basıcı ve hassas ve şiş eklemde ki düzelmeler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hastalarımızda hipertansiyon, hipertrikozis, gingival hipertrofi, paraestezi, hiperürisemi gibi yan etkiler gözlendi. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Romatoid arthritis is a cronic inflammatory disease of unknown etiology that is associated with several immunologic abnormalities. Recently therapeutic approach has been against these abnormalities. Cyclosporin appears to block intercellular messages between inflammatory cell, probably by reducing production of interleukin 2 and other lymphokines. Twentythree outpatients of both sexes fulfilling the American Rheumatism Association criteria for rheumatoid arthritis were recruited for the study after their written consent had been obtained.Twentythree patients, with a mean age of 43,6 years, were given 3 mg/kg/day cyclosporin A and examined weekly for two weeks and then montly thereafter. At each visit, besides detailed physical and laboratory examination, morning stiffness, pain by visual anague scale, Lee and Ritchie indices and number of tender- swollen joints were noted. During the study the drug had to be discontinued in 4 patients: because of ineffiacacy in 2 and side effects in 2. There were significant improvements in Ritchie and Lee indices, visual analogue scale, morning stiffness, serum creatine, erytrocyte sedimentation rate, blood pressure and tender or swollen joints. The side effects were hypertension, hypertrichosis, gingival hypertrophy, paraesthesia, hyperuricemia. 39