İnmeli hastalarda spastisitenin botulinum toksin enjeksiyonu ile tedavisi
Treatment of post-stroke spasticity with botulinum toxin injections
  1. Tez No: 49406
  2. Yazar: A. SALİM GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Spastisite nörolojik hastalıklarda sık rastlanan ve rehabilitasyon için önemli bir engel oluşturan, kas tonusunda sürekli bir artışla karakterize bir bozukluktur. Tedavide bu güne dek kullanılmış olan pekçok yöntemin yüz güldürücü olmadığı açıktır. Son yıllarda botulinum toksini etkili, emniyetli ve selektif bir tonus azalması sağlayan bir yöntem olarak öne sürülmüştür. Biz çalışmamızda en az 6 ay önce ortaya çıkan inmeye bağlı olarak üst ekstremitesinde en az 2 değerinde (Ashworth'a göre) spastisite gelişen ve üst ekstremitesi nonfonksiyone, kooperasyonu ise tam olan hastalara botulinum toksini uyguladık. Haziran 1995 ve Mart 1996 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi FTR ve Nöroloji kliniklerine başvuran 10 hasta çalışmaya alındı. Hastalara Allergan firması tarafından üretilen botulinum toksin tip A (Botox)' dan 100 IU lokal olarak EMG kılavuzluğunda ve özel hazırlanmış olan hipodermik iğne elektrot kullanılarak uygulandı. Hastaların fleksör karpi ulnaris, fleksör karpi radialis, fleksör digitorum profundus ve fleksör digitorum süperfisialis kaslarının her birine 25 IU olacak şekilde 4 noktadan enjeksiyon yapıldı. Tüm hastalar enjeksiyondan hemen önce ve enjeksiyondan 1 hafta, 2 hafta, 1 ay, 2 ay, 3 ay ve 4 ay sonra olmak üzere toplam 7 kez muayene edildiler. Muayene şu parametrelere göre yapıldı: Spastisite (Ashworth'a göre), Barthel İndeksi, HAQ, Motricity İndeksi, tüm üst ekstremite eklemlerinin aktif ve pasif ROM'ları ve hastanın kişisel değerlendirmesi. Hastalarımızın tamamı çalışmayı tamamladılar. Birinci haftadan itibaren hastalar tüm parametrelere göre iyileşme göstermeye başladılar. Özellikle ikinci haftadan itibaren istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmeye başlandı. 2. ayda etki en üst düzeyine yükseldi. 4. ayın sonunda etkide kısmen azalma gözlenmesine rağmen halen birçok parametre enjeksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklıydı. Hastalarımızda herhangi bir yan etki gözlenmedi. Bu bulgular ışığında biz botulinum toksininin spastisite tedavisinde etkili ve iyi tolere edilebilen bir yöntem olduğuna, istenilen kaslarda selektif bir tonus azalması sağladığına ve hastanın fonksiyonel aktivite düzeyi üzerine olumlu etki yaptığına inanıyoruz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Spasticity, a pathologic state of increased muscle tone, occur in a variety of neurologic disorders. It is manifested with a continuous increase in muscle tone and considered as an obstacle for the rehabilitation of the patients. No known therapeutic approach for spasticity has provided favourable results. Recently, botulinum toxin has been proposed as an effective, safe and selective method of reducing muscle tone. In this study we applied botulinum toxin to the patients with spasticity in their upper extremities at least grade 2 (Ashworth). Their spasticity was due to stroke occured at least 6 months ago. No functional activity could be performed by their paralized extremity and they were all cooperated well. 10 patients examined in the outpatient clinics of Physical Medicine and Rehabilitation and Neurology in Haydarpaşa Training Hospital of Gülhane Military Medical Academy between June 1995 and March 1996 were included in the study. A total of 100 U botulinum toxin-A (Botox) divided into 4 equal doses were injected into the flexor carpi radialis, flexor carpi ulnaris, flexor digitorum sublimis and flexor digitorum profundus muscles of the patients using hypodermic needle electrode on the guidence of EMG. The patients were examined prior to injection and then 1 week, 2 weeks, 1 month, 2 months, 3 months and 4 months later. Our parameters were spasticity, Barthel, HAQ, Motricity, active and passive ROM of upper extremity joints and patient's global assessment. All parameters showed statistically significant improvement in the second week. The effect reached to a maximum in the second month. In the end of fourth month most of the parameters were still significantly better then the pre-injection values. No adverse effect was seen in our patients. In the light of our results we propose that botulinum toxin is a safe and well tolerated agent in the treatment of the spasticity. It reduces the muscle tone and improves the functional activity level of the patients. 48