Türkiye'de faaliyette bulunan sigorta şirketlerinin finansal performans analizi: 2006-2015
Financial performance analysis of insurance companies operating in Turkey: 2006-2015
- Tez No: 494080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayileşmiş bir ülkenin gereği olarak ekonomik üniteler özel ve iş hayatları sırasında karşılaşabilecekleri beklenmedik durumlar karşısında güvence talep etmektedirler. Sigortacılık sektörü bu talebi yerine getirmesinin yanı sıra sağladığı fonları yeniden ekonomik birimlere dağıtarak sermaye gelişimine ve ekonomik büyümeye katkıda bulunmaktadır. Yazında sigorta şirketlerinin performans analizinin genellikle Veri Zarflama Analizi ile yapıldığı görülmüştür. Çalışmamızın konusu olan sigorta şirketlerinin performans analizi, firma değerini temsil eden Tobin's Q ve sigorta sektörüne özgü finansal rasyolar ile açıklanmaya çalışılmıştır. Borsa İstanbul A.Ş.'ye kayıtlı şirketler arasından seçtiğimiz örneklem şirketlerin verileri KAP ve BİST'in internet sitelerinden elde edilmiş ve dengesiz panel veri seti oluşturularak STATA istatistik programından çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmamızın sigorta şirketleri ve bu alanda çalışma yapan araştırmacılar için faydalı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a requirement of an industrialized country, economic units demand assurances in the face of unexpected situations they may encounter during private and business life. In addition to fulfilling this demand, the insurance sector contributes to capital development and economic growth by distributing the funds it provides back to the economic units. In the literature, the performance analysis of insurance companies has generally been done with Data Envelopment Analysis. The performance analysis of the insurance companies which were the subjects of our work was tried to be explained with the help of Tobin's Q representing the company's value and the financial ratios of the insurance sector. The samples of the sample companies selected from Borsa İstanbul AS were obtained from the websites of KAP and BİST and the unbalanced panel dataset was created and the results of STATA statistical program were interpreted. The results of STATA statistical program were interpreted by creating an unbalanced panel dataset obtained from the internet sites of KAP and BİST data of sample companies selected from Borsa İstanbul Co. It is hoped that our work will be beneficial for insurance companies and researchers working on this field.