Din görevlilerinde tükenmişlik düzeyi ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Investigation of relation between burnout level and job satisfaction in religious officials (The sample of Gaziantep)
- Tez No: 494111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Gaziantep ilinde görev yapan din görevlilerinin tükenmişlik düzeyleri ile iş doyum düzeylerini ve bunlar arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim düzeyi, statü, medeni durum ve görev mahalli) açısından belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada din görevlilerinin tükenmişlik ve iş doyum düzeylerinin belirlenmesi için Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Din görevlilerinin tükenmişlik ve iş doyum düzeylerinin değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için ise ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Din görevlilerinin iş doyum düzeyleri ile değişkenler arasında anlamlı bir farklılık tespit edilemezken, tükenmişlik düzeyleri ile cinsiyet ve statü değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak din görevlilerinin tükenmişlik düzeyleri ile iş doyum düzeyleri arasında orta düzeyde ters yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmanın farklı örneklemlerle genişletilmesinin ve nitel yöntemlerle derinleştirilmesinin, din görevlilerinin iş doyumlarını artıran nedenlerin bilinebilmesi açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the burnout and job satisfaction levels of chaplains in tihe vicinity of Gaziantep and the relationship between their burnout and job satisfaction levels vis a vis various variables (gender, age, seniority, level of education, status, marital status and place of service). In order to identify chaplains' burnout and job satisfaction levels the Maslach Burnout Inventory (MBI) and Minnesota Satisfaction Questionnaire (MNQ) were used in the research. Descriptive relational screenin model is also used throughout the study to designate whether chaplains' level of burnout and job satisfaction vary according to the variables. While no meaningful correlation has been detected between shaplains' job satisfaction and the variables, a significant difference has been observed among chaplains' burnout levels vis a vis the variables of gender and status. As a result, it is suggested that extension of the research with different sample groups and use of qualitative methods will be conducive to understandin the reason for increasing levels of chaplains.