Sağlık kuruluşlarında verimlilik yönünden halkla ilişkilerin önemi: Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi örneği
- Tez No: 494112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN ZABUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Relations, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bugün başta sağlık ekonomisi olmak üzere, tüm üretim ve hizmet sektörlerinde kaynakların verimli ve etkili kullanımı, kaliteli sağlık hizmetinin üretimi ve sunumunda halkla ilişkileri, önemli bir tamamlayıcı unsur haline getirmektedir. Halkla ilişkiler, örgütsel iletişimin temel taşıdır ve örgütün iç ve dış hedeflerini gerçekleştirmek için kurulan bir iletişim sistemidir. Bu çalışmada C.Ü. Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde kurumun verimliliğinin iyileştirilmesi çalışmalarında; personelin yüksek motivasyon ve üst yönetimle uyumlu çalışması, teknoloji kullanımı, zaman israfı, kaliteli personel istihdamı ve etkin maliyet gibi unsurların etkin ve verimli kullanımının C.Ü.Hastanesi üst yönetimince önemli faktörler olduğu, yine hasta tatmini ve kaliteli hizmetin sunumunda: Halkla İlişkiler Yönetiminin önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, efficient and effective use of resources, especially in the health sector, in all production and service sectors, makes the public relations in the production and presentation of quality health care an important complement. Public relations are the cornerstone of organizational communication and are a communication system established to achieve internal and external goals. It was seen in this study that in the efforts of improving the productivity of the instituion in C.U. Health Services Research and Practice Hospital, effective and efficient use of factors such as high motivation of personel, their harmony with upper management, use of technology, waste of time, employment of qualified personel and effective costs are seen as important factors by the top management of C.U. hospital and Public Relations Management has an important place in patient satisfaction and presentation of quality service.