Cultural capital among high school students: Cases of Gaziosmanpaşa and Bakırköy
Lise öğrencilerinin kültürel sermaye birikimi: Gaziosmanpaşa ve Bakırköy örnekleri
- Tez No: 494145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİM ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma lise öğrencileri arasında kültürel sermaye birikimi süreçlerinin dinamik yapısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Buna yönelik olarak, bu çalışma, (1) Bourdieu'nün kültürel sermaye kavramı ışığında öğrencilerin kültür ürünlerine dair genel eğilimleri, (2) aile kültürünün, öğrencilerin gelecek tahayyülleri ile ilgili olarak üniversite ve iş seçimindeki rolü, (3) öğrencilerin devam eden sosyalizasyon süreçleri içinde kendi durumları üzerine yaptıkları yorumlar ve (4) okulun bu süreçlerin kesişiminde nasıl bir rol oynadığına odaklanmaktadır. Saha araştırması iki Anadolu lisesinde gerçekleştirilmiştir. Bu okullardan biri İstanbul'un üst-orta sınıf mahallelerinden biri olarak bilinen Ataköy, Bakırköy'de konumlanmaktadır. Diğer Anadolu lisesi ise Gaziosmanpaşa semtinde konumlanmıştır ve kuruluşundan bu yana Anadolu lisesidir2. Bu semt de dezavantajlı ailelerin bulunduğu bir semt olarak görülmektedir. Ailelerin ebeveyn olma pratikleri, çocuk yetiştirme stilleri ile ilgili sosyalizasyon teorilerinden yararlanarak, özellikle Annette Lareau'nun (2010)“concerted cultivation”kavramı ışığında, bu liselerde öğrencilerin ebeveynlerinin genel bir şema içinde hangi ebeveyn olma stillerinin veçhelerini izledim. Bununla birlikte, yine Lareau & Weininger'in gösterdiği üzere kültürel sermaye birikimi dinamiğini, yüksek kültür ürünlerine yatkınlık yerine, çeşitli alanlarda yetenek geliştirme üzerinden anlamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the process of cultural capital accumulation among Turkish high school students attending high schools in Istanbul. The study focuses on (1) the general cultural activities of high school students relating to Bourdieu's concept of cultural capital, and (2) in relation with the assumed role of family culture shaping intentions and knowledge for choosing a university and profession in the future, alongside (3) ongoing socialization and constant reflexivity of students' preferences through socialization, and (4) the role of the school representing the education system at the intersection of the abovementioned processes. The research was conducted in two Anatolian High Schools. One of them is Anatolian High School from their inception. The other one lately transformed Anatolian High School. One of the high schools is located in Ataköy, a neighbourhood in Bakırköy, Istanbul, which is assumed to be an upper-middle class neighbourhood. The other one is located in Gaziosmanpaşa, well known as a disadvantaged Istanbul neighbourhood. Using socialization theories about parenting styles, childrearing practices, especially Annette Lareau's (2010) concept of converted cultivation, I have tracked different routes of dominant parenting patterns amongst the students of these schools. Moreover, discussing the dynamic nature of acquiring cultural capital, I have relied on skills rather than high culture elements, as Lareau & Weininger (2003) suggests.