Nationalization of the defense industry in Turkey: 2003-2017
Türkiye'de savunma sanayiinin millileşmesi: 2003-2017
  1. Tez No: 494155
  2. Yazar: AYŞE İREM AYCAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması Türk savunma sanayisinin 2003 Irak işgalinden itibaren millileşmesini etraflıca incelemiştir. Bu tez, savunma sanayiinde son zamanlarda artış gösteren millileşme eğiliminin sebeplerini anlamayı amaçlamaktadır. İlk olarak bölgesel konjönktürün ve müttefiklere olan güvensizliğin Türkiye'nin sektöre olan yatırımlarını nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Ayrıca siyasetçilere sektörde yerlileşme olanağı sağlayan ve onları savunmada yatırım yapmaya teşvik eden devletin yerel yapısı incelenmiştir. Son olarak, savunma sanayisinin politik ekonomisi ve sektörün küresel düzeyde ve Türkiye için ne kadar büyük bir ekonomi meydana getirdiği üzerinde durulmuştur. Bu tez, modern teknoloji geliştirmeye odaklanmanın ve belirli bir savunma aracı üretmenin Türkiye'nin uluslararası pazardaki geleceği ve konumuna daha faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis elaborates on the nationalization of Turkish defense industry since the invasion of Iraq in 2003. The objective of this thesis is to understand what explains the recent increasing trend of nationalization of the defense industry in Turkey. It firstly analyzes the regional conjuncture and lack of trust in allies so as to show how it influences Turkey's investments in the sector. Then, it moves on to explain the domestic structure of the country which enables and inspires the politicians to attribute greater importance to industrial self-reliance in defense. Lastly, it focuses on the political economy of the defense industry and how big of an economy the sector generates at the global level and for Turkey. This thesis concludes that focusing on developing modern technology and production of specific arms of defense is more beneficial for Turkey's future and position in the international market.