S-400 tedarikinin Türkiye'nin batı ile olan ilişkisine etkisi
The impact of the S-400 supply on Turkey's relationship with the west
- Tez No: 797644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Soğuk Savaş sona erdiğinde, yeni bir küresel düzen arayışı, uluslararası siyasetin tehditleri algılama biçimini değiştirmiştir. Tutarsızlıklar, yirmi birinci yüzyılın başındaki çok yönlülüğünden ve çok boyutluluğundan kaynaklanmıştır. Bölgesel ve etnik çekişmeler, siyasi ve ekonomik huzursuzluk, kitle imha silahlarının yayılması, çeşitli silah kaçakçılığı biçimleri ve uluslararası terörizm, eski tehdit kavramının günümüzün tezahürleridir. Devletler, askeri üsler ve misyonlar kurarak modern uluslararası güvenlik sisteminde sınırlar ötesinde güvenliği en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu güvenlik endişelerinin çoğu, son zamanlarda uluslararası düzeyde ilgi görmeye başlayan yeni bir fikir olan“savunma diplomasisi”ile bağlantılıdır. Diğer birçok ülke gibi, Türkiye'nin savunma diplomasisi de 2000'li yılların başından bu yana değişmiş ve gelişmiştir.“Savunma diplomasisi”olgusunun bir uğraş alanı olarak icra edilmesine rağmen literatürde hak ettiği ilgiyi görmediği kabul edilmektedir. Maruz çerçevede, bu tezin temel amacı, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi tedarikinin Türkiye'nin Batı ile olan ilişkilerine muhtemel etkileri incelemek ve 2000'li yıllarda Türkiye'nin savunma diplomasisine bakış açısı ve kullanımındaki değişim ve kırılmaları irdelemektir. Bu kırılma noktasının arkasındaki ana itici gücün, Türkiye'nin daha“özerk”bir savunma sanayi ve politikasına olan ihtiyaç ve arzusu olduğu düşünülmektedir. Türkiye'nin savunma diplomasisini yürütmek için yerelleştirme, millileştirme ve stratejik özerklik çerçeveleri kullanılmıştır. Türkiye, stratejik özerklik ve iç büyümeye vurgu yaparak savunma diplomasisinde ilerlemek istemektedir. Rusya ile yapılan S-400 hava savunma sistemi tedarikine ilişkin düzenleme bu yöndeki en önemli adımlardan biridir. Bu tez çalışmasının sorunsalı, Rusya'dan tedarik ettiği S-400 hava savunma sisteminin, Türkiye'nin bir yandan savunma diplomasisindeki değişimleri irdelerken, öte yandan bu tedarik kapsamında Batı ile olan ilişkilerine ne şekilde etkilerde bulunabileceğini analiz etmektir. Tez araştırmasında; anılan tedarik anlaşması çerçevesinde Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş; bunların Türkiye'nin Batı ile olan ilişkilerine olası risk ve yansımaları irdelenmiş; savunma diplomasisinin Türkiye'nin dış ve güvenlik politikaları üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the Cold War ended, the search for a new global order changed the way international politics perceive threats. The inconsistencies arose from its versatility and multidimensionality at the beginning of the twenty-first century. Regional and ethnic strife, political and economic unrest, proliferation of weapons of mass destruction, various forms of arms trafficking, and international terrorism are present-day manifestations of the ancient concept of threat. States are trying to maximize security across borders in the modern international security system by establishing military bases and missions. Many of these security concerns are linked to“defense diplomacy,”a new idea that has recently begun to gain international attention. Like many other countries, Turkey's defense diplomacy has changed and developed since the early 2000s. Although the phenomenon of“defense diplomacy”is practiced as a field of occupation, it is accepted that it does not receive the attention it deserves in the literature. In the exposed framework, the main purpose of this thesis is to examine the possible effects of the S-400 air defense system procurement from Russia on Turkey's relations with the West, and to examine the changes and fractures in Turkey's perspective and use of defense diplomacy in the 2000s. The main driving force behind this breaking point is considered to be Turkey's need and desire for a more“autonomous”defense industry and policy. Localization, nationalization and strategic autonomy frameworks have been used to drive Turkey's defense diplomacy. Turkey wants to advance in defense diplomacy by emphasizing strategic autonomy and internal growth. The arrangement with Russia regarding the supply of S-400 air defense system is one of the most important steps in this direction. The problematic of this thesis is to analyze how the S-400 air defense system procured from Russia can affect Turkey's relations with the West, while examining the changes in Turkey's defense diplomacy. In thesis research; within the framework of the aforementioned supply agreement, the relations between Turkey and Russia were evaluated; their possible risks and reflections on Turkey's relations with the West were examined; the effects of defense diplomacy on Turkey's foreign and security policies were examined.