Basında uyuşturucu haberlerinin sunumu
The presentation of drugs news on media
  1. Tez No: 494240
  2. Yazar: HAVVA ŞEKERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, İletişim Bilimleri, Journalism, Drug Addiction and Alcoholism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Son yıllarda ülke gündemini meşgul eden en önemli sorunlardan biri“uyuşturucu”konusudur. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında ülkemizde özellikle son yıllarda pek çok faaliyet yürütülmektedir. Uyuşturucunun yaygınlaşması ve uyuşturucuyla mücadelede medyanın rolü literatürde pek çok çalışmada ele alınmakta ve çeşitli boyutlarıyla tartışılmaktadır. Bu betimleyici nitelikteki yüksek lisans çalışmasında ise uyuşturucu konusunun basında nasıl sunulduğu sorusuna yanıt aranmaktadır. Bu bağlamda son üç yılda (1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında) yayımlanan“uyuşturucu”konulu haberlere içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmada Türkiye'de en yüksek tiraja sahip ilk beş gazetenin (Hürriyet, Posta, Sabah, Sözcü ve Zaman) haberleri arasından sistematik rastsal örneklemle belirlenen 357 haber uygulamaya konu alınmıştır. Çalışmada uyuşturucu konusunun basında nasıl yer aldığı, yazı içeriklerinde hangi unsurların bulunduğu ve görsel unsurların nasıl kullanıldığı şeklindeki üç genel soruya yanıt aranmıştır. Bu bağlamda elde edilen bulgularda haberlerin daha çok polis-adliye sayfalarında yayımlandığı, orta düzeyde önemli bulunduğu, büyük ölçüde haber menşeinin muhabir adı olarak verildiği, bilgi/haber kaynaklarının ise belli olmadığı, haberlerde büyük ölçüde panik uyandırıcı/sansasyonel ve özendirici/dikkat çekici üslubun hakim olduğu, haber içeriklerinde çoğunlukla uyuşturucu ya da bağımlılığın türünün kullanıldığı, operasyon ya da ekonomik, ticari boyutlara vurguda bulunulduğu, çoğunlukla tek fotoğraf kullanıldığı ve bunda da uyuşturucunun ya da ünlü kişilerin görüntülendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant problems that occupies the country in recent years is“drugs”issue. Within fight against drugs, a great deal of activities are done in our country. Drugs proliferation and the role of media on fight against drugs are tackled in many studies in literature and are discussed in various details. However; In this descriptive post graduate study, the question with the drugs issue of how being presented on media is searched for an answer. In this context, content analysis had been applied to themed news on drugs that was carried in the last three years ( January 1, 2013 - December 31, 2015). In the study among the news of the first 5 newspapers that have the highest circulation in Turkey (Hürriyet, Posta, Sabah, Sözcü and Zaman); 357 news, determinated with systematical random paradigm, had become the topic of application. In this study three general questions where searched: how the drug took place at the media, which elements were included in the writing content and how visual elements were used. The fact that the findings obtained in this context are mostly published on the police-judicial pages, that they are moderately important, origin of the news given as reporter, the information/news sources ara not clear, news had a tendings to panic awakening/sansational and promotive/attention grabbing, it has been determined that in the news content mostly the type of drug or addiction, operation or economic, commertial dimensions are emphasized, often only a single photograph is used, in which drug or famous person are displayed.