Kullanıcı tarafından oluşturulan web sayfa içeriklerinin hetagoji tabanlı özelleştirilmesi
Heutagogy-based customization of user generated web page content
  1. Tez No: 494241
  2. Yazar: NİHAL DULKADİR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN KURUBACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kullanıcı konumunda olan ebeveyn ve çocuklar tarafından oluşturulacak bir web sayfa içeriğinin Hetagoji yaklaşımına dayalı olarak özelleştirilmesinin aile ve çocuk ile birlikte yapılmasına ilişkin uzman görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmanın temel amacına ulaşmak için Hetagoji yaklaşımının ögeleri dikkate alınarak, web sayfa içeriklerinin özelleştirilmesi şu alt sorularla sorgulanmıştır: (1) Problem çözücü olarak ebeveynler ve çocuklar izleyecekleri yolu seçmede nasıl bağımsızlaşacaklardır? (2) Ebeveynler ve çocuklar öğrenmelerinin sorumluluklarını almada zorluklara karşı nasıl bir tutum sergileyecektir? (3) Ebeveynler ve çocuklar karmaşa ve belirsizlik karşısında uzun dönemli olarak meraklarını nasıl sürdüreceklerdir/koruyacaklardır? (4) Ebeveynler ve çocuklar alışık olmadıkları durumlar karşısında yeterliklere uyum sağlamayı nasıl öğreneceklerdir? (5) Ebeveynler ve çocuklar kültürel işbirlikleri, merak ve dış dünya ile iletişimin sağlanmasında birbirlerine nasıl mentörlük edeceklerdir? Araştırma, nitel bir durum çalışması özelliği taşımaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan beş alan uzmanı ile 2017 yılında odak grup görüşmesi yapılmıştır. Odak grup görüşmesinden elde edilen veriler içerik analizi ve tümevarımsal analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda kullanıcı konumunda olan ebeveyn ve çocuklar tarafından özelleştirilecek web sayfası içeriklerinin Heutagogy yaklaşımına dayalı olarak yapılmasına ilişkin ana temalar ve alt temalar elde edilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine expert opinions on the customization of a web page content based on the Heutagogy approach, which will be created by the parent and children in the user position. In order to achieve the main goal of the research, the customization of web page content has been questioned with the following sub-questions, taking into consideration the aspects of the Heutagogy approach: (1) As problem solvers, how will parents and children become independent when choosing the path they will follow? (2) How will parents and children learn to deal with difficulties in taking responsibility for their learning? (3) How will parents and children keep their curiosity in the face of confusion and uncertainty? (4) How will parents and children learn to adapt to competencies in unfamiliar situations? (5) How will parents and children mentor each other in cultural collaboration, curiosity and communication with the outside world? This research is a qualitative case study. A focus group discussion was held in 2017 with five field experts participating voluntarily. The data obtained from the focus group interview were analyzed using content analysis and inductive analysis. According to the results of analyzes, the main themes and sub-themes of the customization of user generated web page content to be made by the parent and the children together based on the Heutagogy approach are presented.