Cari işlemler hesabı reel döviz kuru ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between current account balance - real exchange rate: The instance of Turkey
- Tez No: 494239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN FATİH KOSTAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada reel döviz kuru ile cari işlemler hesabı arasındaki ilişki araştırılmıştır. İlişkinin ve analiz yönteminin dayandığı teorik temeller verildikten sonra yapılan ampirik çalışmada reel döviz kuru ile birlikte petrol fiyatları ve gayri safi yurtiçi hasıla'da meydana gelen değişikliklerin Türkiye'nin cari işlemler hesabına etkisi 1998:01–2016:12 dönemi için analiz edilmiştir. Analiz için ARDL modeli kullanılmıştır. Analizde kullanılacak serilerin durağanlıklarının belirlenmesi için Lee&Strazicich (2003)'in iki yapısal kırılmayı dikkate alan en küçük LM çarpanı kırılmalı birim kök testi kullanılmıştır. ARDL modeli sonucuna reel döviz kuru, petrol fiyatı ve GSYİH'nın cari işlemler hesabı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between current account and the real exchange rate is analyzed. In the empirical study conducted after giving the theoretical bases of the relations and the analysis method, the effects of changes in oil prices, real exchange rate and gross domestic product on current account of Turkey was analyzed for the period of 1998:01–2016:12. The ARDL model was used to analyze the relationships. In addition, Lee-Strazicich (2003)'s minimum Lagrange multiplier unit root test with two structural breaks is used to determine the stationary of the series. According to the result of the ARDL model, it's found that the real exchange rate, price of oil and GDP have significant influences on the current account balance.