Uluslararası denetim standartlarına göre bağımsız denetimin uygulanmasında önemlilik
Materiality in implementing independent audit in accordance with international auditing standards
  1. Tez No: 494265
  2. Yazar: SONGÜL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Özellikle 1990'lı yıllarda Dünya genelinde birçok gelişmiş ülkelerde yoğun olarak yaşanan şirket yolsuzlukları, şirketlerin paydaşlara sunduğu bilgilerin yanıltıcı olmasının ne kadar önemli zararlara yol açtığını göstermiştir. Mali tablolarda yer alan bilgilerin, bu bilgileri kullanarak karar alacak kişileri etkileme düzeyi Bağımsız denetim literatüründe ''Önemlilik'' (Materiality) kavramı ile açıklanmaktadır. Bağımsız Denetim Standartları içerisinde yer alan 320 nolu (BDS 320) ''Bağımsız Denetimin Planlanması Ve Yürütülmesinde Önemlilik '' başlıklı Bağımsız Denetim Standardı ile 450 nolu (BDS 450) ''Bağımsız Denetimin Yürütülmesi Sırasında Belirlenen Yanlışlıkların Değerlendirilmesi'' başlıklı Bağımsız Denetim Standartlarında önemlilik ile ilgili düzenleme ve uygulama esasları belirlenmiştir. Denetim standartlarına göre denetçi, bağımsız denetim tekniklerinin yapısını, zamanlamasını ve kapsamını belirlerken, yanlışlıkların etkisini değerlendirirken ve denetçi iv görüşü oluştururken, önemlilik kavramını dikkate almak zorundadır. Denetim riskiyle yakından ilgili olan bu kavram denetimin maliyetiyle de ilişkili olup denetimin kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Yakın döneme kadar önemlilik düzeyinin belirlenmesinde şirketin mali (nicel) verileri esas alınmaktaydı. Ancak son birkaç yılda muhasebe alanında yaşanan önemli yolsuzluklardan dolayı denetçilerin mali olmayan (nitel) faktörleri de dikkate almaları gerektiği ile ilgili çeşitli otoriteler tarafından düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle denetçi önemliliği belirlerken hem sayısal hem de nitelik olarak birçok faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Esasen denetçinin mesleki yargısını kullanmasını olumsuz yönde etkileyebileceğinden, muhasebe ve denetim standartlarında önemlilik düzeyinin hesaplanmasına ilişkin önerilere açık bir şekilde yer verilmemektedir. Her ne kadar denetçiler önemliliği belirlerken bir dizi nitelikle ilgili faktörü göz önüne almak zorunda olsalar da başlangıçta önemlilik düzeyini belirlemek ve onu bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanmak zorundadırlar. Bu çalışmada Uluslararası Denetim Standartları (UDS) çerçevesinde, denetçiler tarafından yapılacak nicel ve nitel önemlilik kavramları dikkate alınarak önemlilik düzeyini hesaplama yaklaşımları örneklerle anlatılmaktadır. Böylece önemlilik kavramının, denetim süresince tespit edilen yanlışlıkların önem derecesinin değerlendirilmesindeki işlevi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially in the 1990s, the corruption of the company, which is heavily lived in many developed economies around the world, shows how serious the damage caused by misstatement of the companies presented to stakeholders. The level of influence of the information in the financial statements on the person who will make decisions by using this information is explained in the independent audit literature by the concept of“Materiality”. The principles of regulation and implementation concerning materiality have been determined in The Independent Auditing Standards numbered 320 (ISA 320) titled“Materiality in Planning and Performing an Audit”and The Independent Auditing Standards numbered 450 (ISA) titled“Evaluation of Misstatements Identifıed during the audit”. According to auditing standards, the auditor has to consider the materiality while setting the structure, timing and extent of the independent audit techniques and evaluating the effect of the misstatements, and creating auditor opinion. This concept, which is closely related to the audit risk, is also related to the cost of audit and greatly affects the quality of audit. The fiscal (quantitative) data of the company was based on the materiality level determined until the last few years. In the last few years, however, regulations have been made by vi various authorities that auditors should consider non-financial (qualitative) factors due to material corruption in accounting. Therefore, the auditor considers many factors, both quantitative and qualitative, when determining materiality. The suggestion for the calculation of the level of materiality in accounting and auditing standards is not explicitly stated, as it can fundamentally negatively affect the using of the auditor's professional judgement. Although auditors hev to consider a series of qualitative factors when determining materiality, they have to initially determine the materiality level and use it as a benchmarking criterion. In this study, the approaches of determining materiality by considering the concept of quantitative and qualitative materialty that can be used in practice in the context of International Auditing Standards (ISA) are explained with examples. Thus, the function of evaluation of misstatements identifıed during the audit of the concept of materiality is emphasized