Yenilik stratejilerinin işletme performansı üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The effect of innovation strategies on a company performance and an implementation
- Tez No: 494266
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yenilik stratejilerinin işletme performansı üzerindeki etkilerini konu alan bu tez çalışmasında sürekli değişiklik gösteren ve gelişmekte olan küresel koşullarda yenilik sürecinin firma performansını nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışmanın birinci kısmında yenilik kavramı temel alınarak yeniliğin kapsamı, önemi ve türlerine değinilmiştir. İkinci kısımda ise strateji kavramı ele alınarak yenilik stratejilerinden bahsedilmiş, boyutları ile birlikte ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmında yenilik stratejilerinin etki ettiği işletme performansı kavramı ele alınmıştır. İşletme performansının özelliklerinden, performans ölçümlerinden, performansa etki eden boyutlardan ve yenilik ile arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise çalışmayı destekler nitelikte olan uygulama ile ilgili araştırma bilgilerine yer verilmiştir. Bu kısımda amaç, araştırma modeli, hipotezler, araştırma formu ve ölçekler ile ilgili bilgiler verildikten sonra uygulanacak olan anket çalışmasının hazırlık süreci anlatılmıştır. Türkiye'de kendi üretimlerini yapan tekstil firmaları üzerinde uygulanan anket çalışmasının sonucunda elde edilen bulgulara, gerçekleştirilen analizlere ve bunlar neticesinde yapılan sonuç ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Kolayda örneklem yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada demografik bulgulara ulaşmak için toplamda 8 soru hazırlanmıştır. Yenilik stratejileri ile ilgili ölçekte Gülşen Akman'ın (2003) çalışmasındaki sorulardan, işletme performansı ile ilgili ölçekte ise Filiz Ersezer'in (2012) çalışmasındaki sorulardan faydalanılmıştır. Toplamda 44 sorudan oluşturulan çalışma 5'li Likert tipi ölçeğe göre hazırlanmıştır. Yenilik stratejileri altı alt boyutu ile ele alınırken işletme performansı ise tek boyutta incelenmiştir. Tüm bu bulgular ve değerlendirmeler neticesinde yapılan çalışma ile yenilik stratejilerinin işletme performansı üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, that searchs the effects of innovation strategies on performance of an enterprise, analyzes how innovation process affects company performance in continuously everchanging and developing global conditions. In the first part of the study, the scope, the importance and the types of innovation are mentioned based on the concept of innovation. In the second part, the concept of strategy and, innovation strategies with their dimensions are discussed. In the third part of the study, the concept of performance of an enterprise influenced by innovation strategies is handled. The characteristics of performance of an enterprise, performance measurements, dimensions affecting performance, and its relation with innovation have been discussed. In the last part of the study, research information about the application, which supports the study, is included. In this section, the purpose is to describe the preparation process of the questionnaire which will be applied, after the informations about the research model, hypotheses, research form and scales informed. The findings, the analyzes performed, the conclusions and evaluations made in the results, obtained as a result of work questionnaire of textile companies operating their own production in Turkey, are mentioned. Totally 8 questions were prepared in order to arrive at the demographic findings in the research found using the sampling method. In the scale related to innovation strategies, the questions in the study of Gülşen Akman (2003) and the questions of Filiz Ersezer (2012) about the scale related to the performance of an enterprise are used. In total of 44 questionnaires were prepared according to 5 Likert type scales. Innovation strategies are handled with in six sub-dimensions while performance of an enterprise is analyzed in single dimension. Based on the results of all these findings and evaluations, it has been concluded that innovation strategies have a positive effect on performance of an enterprise.