11-12 yaş kadın yüzücülerin antropometrik ölçümlerinin esneklik parametresi üzerine etkisinin incelenmesi
Female age 11-12 investigation of the effect of flexibility parameters of anthropometric measurements of the swimmers
- Tez No: 494289
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 11-12 yaş kadın yüzücülerin antropometrik ölçümlerinin esneklik parametresi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Van Kapalı Olimpik Yüzme Havuzunda eğitim alan 11-12 yaş 36 kadın yüzücü gönüllü olarak katıldı. Katılımcıların yaş ortalamaları 11.44 yaş olarak, boy ortalamaları 153.0 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 44.04 kg olarak bulunmuştur. Kadın yüzücülerden antropometrik set aracılığıyla çap, çevre, uzunluk ve deri altı yağ kıvrımları alınmıştır. Esneklik ölçümü için otur-eriş alınmış ve diğer esneklik ölçümleri için;omuz esnekliği testi, dorsal ve planter fleksiyon , V-oturuş testi ve hamstring esneklik testleri alınmıştır. Toplanan veriler SPSS 21.0 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde pearson korelasyon testi ve tanımlayıcı istatislikler kullanılmış ve anlamlılık düzeylerine bakılmıştır (P˂0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of anthropometric measurements on elasticity parameters of 11-12 year old female volunteers. 36 female volunteers aged between 11 and 12 years participated in the study in Van Closed Olympic Swimming Pool. The average age of participants was 11.44, the average height was 153.0, and the average body weight was 44.04. Diameter, circumference, length and subcutaneous fat folds were taken from female swimmers through anthropometric set. Seat-access was taken for flexibility measurement and other tests such as shoulder flexibility test, dorsal and planter flexion, v-fit test and hamstring flexibility tests were taken. The collected data were analyzed using SPSS 21.0 statistical package program. Pearson correlation test and descriptive statistics were used in the analysis of the results and the significance levels were examined (P˂0,05).