İnterstisyel akciğer hastalıklarında (İAH) pulmoner rehabilitasyon programlarının karşılaştırılması
Comparison of pulmonary rehabilitation program in interstitial lung diseases (ILD)
- Tez No: 49432
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Physical Medicine and Rehabilitation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Anahtar Sözcük : Interstisyel Akciğer hastalığı (İAH), Pulmoner Rehabilitasyon, Dispne. İNTERSTİSYEL AKCİ?ER HASTALIKLARINDA PULMONER REHABİLİTASYON PROGRAMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Fzt. Sevgi ÖZALEVLİ İnterstisyel akciğer hastalığı (İAH), solunum kapasitesinin azalması ve dispne duyusu nedeniyle egzersiz intoleransının geliştiği, hastaların günlük yaşam aktivitelerinde limitli olduğu yaklaşık 130 akciğer hastalığını içine alır. Araştırmamız İAH'lı hastalarda pulmoner rehabilitasyonun etkisini araştırmak ve iki farklı uygulama yönteminden etkin olanı belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma 1995 Şubat - f 996 Haziran tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesi polikliniklerine başvuran 40 hasta ile yapılmıştır. Pulmoner rehabilitasyon programı 6 hafta süre ile bir grup hastaya hastane şartlarında fizyoterapist denetiminde (deney grubu), diğer gruba (kontrol grubu) ev programı şeklinde uygulanmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası klinik öyküleri alınarak, hastalara 12 dakika yürüme testi, solunum fonksiyon testi uygulanmış göğüs-çevre ölçümleri ve kan gaz ölçümleri kaydedilmiştir. Tedavi sonrası deney grubunda daha fazla olmak üzere her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede dispne şiddetinde azalma, yürüme mesafelerinde artma, FEVı ve FEVı/FVC oranlannda, torakal ekspansiyonlarında artış elde edilmiştir. İAH'da pulmoner rehabilitasyonun hastanın yaşam kalitesini arttırdığı ve hastane şartlarında fizyoterapist denetiminde uygulanmasıyla özellikle egzersiz toleransını solunum kapasitesini geliştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keywords, interstitial Lung Disease (ILD), Pulmonary rehabilitation, dyspnea. COMPARISON OF PULMONARY REHABILITATION PROGRAM IN INTERSTITIAL LUNG DİSEASES (ILD) Sevgi ÖZALEVLİ, Physiotherapist ILD includes about 130 respiratory diseases in which respiratory capacity is impaired and exercise intolerance develops due to the feeling of dyspnea, which in turn limits daily living activities. The arm of our study is to assess the valve of pulmonary rehabilitation program in patients with ILD and determine the most effective mode of treatment. The study was performed between February 1995 and June 1996'in 40 patients with lid. Pulmonary rehabilitation program was performed in a group of patients (experimental group, 20 patients) for 6 weeks in hospital condition supervised by a physiotherapist and the other group (control group) recerved the some program at home by themselves. The experimental group recerved treatment 2-3 days a week, control group recerved treatment 7 days a week. Clinical history was taken from the patients and twelve minute walking test, respiratory assessme'nt, chest wall expansion measurement and blood gases analysis was performed before and other the treatment. After the treatment we found statistically significant impravement in both groups, most strikingly in the expermental group. In other words, there was improvement in the severity of dyspnea, on increase in walking distance, increase in FEVi - FVC ratio, and thorocol expansion measurements. We concluded that pulmonary rehabilitation, particularly when supervised by a physiotherapist in hospital conditrans, may significantly improve exercise tolerance and respiratory capacity in patients with ILD.