Klasik Osmanlı Dönemi (16.YY) revzen pencerelerinin modern cam teknikleri ile yeniden yorumlanması
Reinterpretation of the Classical Ottoman Period (16th century) gypsum vitrails with modern glass techniques
  1. Tez No: 494320
  2. Yazar: SERAY TOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENVER GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Anadolu‟da Ortaçağ‟dan Endüstri Devrimi‟ne kadar olan dönem içindeki cam üretiminin tarihçesi, yapısal özellikleri ve teknolojisi çok az bilinmektedir. Bunun nedeni bu konuda sistematik çalışmaların azlığıdır. Bugüne kadar gerçekleştirilen sınırlı sayıdaki çalışmalarda, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri‟ne ait cam buluntuların sadece görsel özelliklerinin arkeoloji ve sanat tarihi yöntemleri ile incelenmesi ve değerlendirilmesi yapılmış, ancak güzel sanatlar uzmanlığında bu buluntular değerlendirilmemiştir. Bu araştırmanın konusu; 1500-1600 yılları arasında yapılmış Klasik Osmanlı Dönemi camilerine ait nakışlı pencereleri araştırarak, cam sanatı kapsamında incelemek ve yapılan bu incelemeler doğrultusunda kullanılan geleneksel motif ve teknikleri, modern yöntemler aracılığıyla uygulamaktır. Konunun özgünlüğü gerekli literatürler taranarak seçilmiştir. Kültürel bir miras olan geleneksel yapıdaki sanat eserlerimiz, cam sanatı kapsamında incelenmek üzere oldukça nadir ele alınmıştır. Bu bağlamda tercih edilen araştırmanın, gelecek araştırmacılara katkı sağlaması ve üretilen eserlerin, tarihteki örneklerine de ışık tutması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The history of glass production, its structural characteristics and technologies are not well known in Anatolia from the Middle Ages until the Industrial Revolution. The reason for this is the lack of systematic work in this regard. Only a limited number of works carried out to date have examined and evaluated the visual characteristics of the glass finds belonging to the Seljuk and Ottoman periods with archeology and art history methods, but these finds have not been evaluated in fine art expertise. The subject of this researchis to investigate the gypsum vitrails belonging to the Classical Ottoman Period, made between 1500 – 1600, to examine them in the context of glass art and to apply the traditional motifs and techniques through modern methods The originality of the subject has been chosen by searching the literature. Art works in the traditional structure, which is a cultural heritage, are rarely considered to be studied in the context of glass art. In this context, it is aimed that this research will contribute to future researchers and shed light in the historical examples of the works produced.