Kalkaneus kırıklarının cerrahi tedavisinde essex-lopresti tekniği ve perkütan vidalamanın fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional results of essex-lopresti technique and percutaneous screwing in calcaneus fractures
- Tez No: 494351
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KALKANEUS KIRIKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİNDE ESSEX-LOPRESTİ TEKNİĞİ VE PERKÜTAN VİDALAMANIN FONKSİYONEL SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Kliniğimizde kalkaneus kırıklarına uygulanan Essex-Lopresti (EL) tekniği ve perkütan vidalamanın (PV) klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmektir. Yöntem: Ocak 2011 – Ocak 2017 yılları arasında kalkaneus kırığı tanısıyla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında cerrahi tedavide kapalı redüksiyon perkütan vidalama (KR-PV) ve kapalı redüksiyon şanz vidaları ile EL yöntemi uygulanan hastalar Kasım 2017'de poliklinik kontrolüne çağırıldı. Toplam 42 hastanın 42 kalkaneusu çalışmaya alındı. Cerrahi tedavide EL yöntemi kullanılan hastalar“Grup 1”, KR-PV yapılan hastalar“Grup 2”olarak adlandırıldı. Hastaların acile başvurdukları ilk direk grafi görüntüleri, ilk bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri, en son çekilmiş grafileri, kontrole geldikleri andaki eklem hareket açıklıkları, ağrı düzeyi ve AOFAS skorları ile gruplar arasındaki farklar karşılaştırıldı. Bulgular: EL yöntemi uygulanan grupta 21 hastanın (3 Kadın – 18 Erkek) 21 kalkaneusu; grup 2 de 21(7 Kadın - 14 Erkek) hastanın 21 kalkaneusu değerlendirilmeye alındı. Yaş ortalaması grup 1 de 46.9 ± 3.27 iken, grup 2 de 49.38 ± 3.20 idi; gruplar arasındaki yaş ve cinsiyet farkı istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmedi. Hastların ilk grafilerinden ölçülen Böhler değeri ortalaması 1.grupta 16.48 ± 2.84 bulunmuş iken 2.grupta 8.19 ± 2.90 bulundu.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF FUNCTIONAL RESULTS OF ESSEX-LOPRESTI TECHNIQUE AND PERCUTANEOUS SCREWING IN CALCANEUS FRACTURES ABSTRACT Objective: The aim of this study is evaluation of the clinical and radiological results of Essex-Lopresti (EL) and closed reduction-percutaneous screwing (CR-PS) techniques on calcaneus fractures in our clinic. Material and Methods: Patients who underwent (CR-PS) and EL method for surgical treatment at Erciyes University Medical Faculty Orthopedics and Traumatology Department with a diagnosis of calcaneus fracture between January 2011 and January 2017 were invited to the last control in November 2017. Forty two of 42 patients were taken to study. Patients using EL method in surgical treatment called as“Group 1”, patients with CR-PS were called“Group 2”. Patient's first direct radiographs and computerized tomography images in appling emergency service, the latest radiographs after surgery, the joint range of motion, the pain level and AOFAS scores in last control of these groups were compared. Results: Twenty one patients' (3 female - 18 male) 21 calcaneus in EL group and 21 (7 female - 14 male) patients' 21 calcaneus in CR-PS were evaluated. The mean age was 46.9 ± 3.27 in the group first, 49.38 ± 3.20 in the group second; the age and gender difference between the groups was not statistically significant. The mean of böhler angle the first radiographs of the patients was found 16.48 ± 2.84 in group 1, 8,19 ± 2,90 in group 2.