Sanders tip II ve III kalkaneus kırıklarının vida tespitiyle gerçekleştirilen minimal invaziv cerrahi tedavisinin sonuçları
- Tez No: 736268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESAT UYGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2017-2020 yılları arasında vida tespitiyle minimal invaziv cerrahi tedavi uygulanan, 16 hastanın 17 kalkaneus kırığı değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 38,7 (18-55) ve takip süresi 16 ay (12-27) idi. Onbeş erkek ve 1 kadın hasta vardı. Hastaların 3'ü 3. aydan sonraki kontrollerine gelmediği için değerlendirmeden çıkarıldı. Travma şekilleri yüksekten düşme, ezilme ve motorsiklet kazası şeklindeydi. Hastalar Sanders sınıflandırma sistemine göre sınıflandırıldı. Beş hastada Tip 2 ve 8 hastada Tip 3 kırık vardı. Tüm hastalara vida tespitiyle minimal invaziv yöntem uygulandı. Hastaların klinik değerlendirilmesinde AOFAS (American Orthopaedic Foot & Ankle Society) ardayak değerlendirme skalası ve Maryland skorlamaları kullanıldı. Hastaların ameliyat öncesi ortalama Böhler açısı 13,2, Gissane açısı 130,5 idi. Ameliyat sonrası erken dönemde ölçülen açıları ise; ortalama Böhler açısı 22,3 (p0,05) idi. AOFAS skorlamasına göre 5 hastada mükemmel (%38,5), 5 hastada iyi (%38,5), 2 hastada kötü (%15,3) ve 1 hastada kötü (%7,7) sonuç alındı. Cerrahi sonrası işe dönme süreleri ortalama 3,9 ay (3-6ay) idi. Bir hastanın ameliyat sonrası çekilen bilgisayarlı tomografi (BT) sonrasında vida yöneliminin subtalar ekleme penetre olması nedeniyle revizyon yapıldı. Kalkaneus kırıklarında tedavinin başarısını belirleyen durumlar kalkaneusun uzunluk ve yüksekliğinin sağlanması, diziliminin düzeltilmesi, laterale olan genişlemenin düzeltilmesi ve posterior eklem yüzeyinin yerine yerleştirilebilmesidir. Bu sayede geç dönemde gelişebilecek subtalar artrozun önüne geçmek mümkündür. Bu araştırma ile Sanders tip II ve III kalkaneus kırıklarında vida ile gerçekleştirilen tespit yönteminin özellikle yumuşak dokular üzerindeki etkisi bakımından güvenli, erken dönem klinik sonuçları açısından ise etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seventeen calcaneus fractures of 16 patients who underwent minimally invasive surgical treatment with screw fixation between 2017-2020 in Süleyman Yalçın City Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic were evaluated. The mean age of the patients was 38.7 (18-55) and the follow-up period was 16 months (12-27). There were 15 male and 1 female patients. 3 of the patients were excluded from the evaluation because they did not come to the control after the 3rd month. Trauma forms were falling from a height, crushing and motorcycle accident. The patients were classified according to the Sanders classification system. Five patients had Type 2 and 8 patients had Type 3 fractures. A minimally invasive method with screw fixation was applied to all patients. In the clinical evaluation of the patients, AOFAS (American Orthopedic Foot Ankle Society) hintfoot evaluation scale and Maryland scoring were used. Preoperative mean Böhler angle of the patients was 13.2 and the Gissane angle was 130.5. The angles measured in the early postoperative period are; the mean Böhler angle was 22.3 (p 0.05). According to AOFAS scoring, 5 patients had excellent (38.5%), 5 patients good (38.5%), 2 patients bad (15.3%) and 1 patient bad (7.7%) results. The average time to return to work after surgery was 3.9 months (3-6 months). After the postoperative computed tomography (CT) of a patient, a revision was performed because the screw orientation was penetrating the subtalar joint. The conditions that determine the success of the treatment in calcaneal fractures are providing the length and height of the calcaneus, correcting the alignment, correcting the lateral expansion and placing the posterior joint surface in its place. In this way, it is possible to prevent subtalar arthrosis that may develop in the late period. With this study, it was concluded that the fixation method performed with screws in Sanders type II and III calcaneus fractures is safe, especially in terms of its effect on soft tissues, and effective in terms of early clinical results.