Yozgat ilinde farklı yaş gruplarında adenovirus seroprevalansının araştırılması
Determination of adenovirus prevalence in yozgat province
  1. Tez No: 494350
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ALİYE GEÇİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNCİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
YOZGAT İLİNDE ADENOVİRUS PREVALANSININ BELİRLENMESİ AMAÇ: Adenovirüs oldukça geniş bir hastalık paternine sahiptir. Özellikle yenidoğan döne-minde ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda önemli komplikasyonlara yol açmaktadır. Virüsün obezite ve onkojenitedeki rolü nedeniyle her geçen gün önemi artmaktadır. Spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Adenovirüsün sebep olduğu hastalıkları önleme açısından; aşı programına alınması düşünülmektedir. Çalışmanın amacı Yozgat İl'inde adenovirüs sıklığını saptamaktır. YÖNTEM: Yozgat ilinde Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Çocuk Bölümüne 2016-2017 yıllarında başvuran 1000 çocuk hasta (0- 17 yaş arasında) üzerinde ça-lışıldı. Polikliniğimize herhangi bir şikâyet ile başvuran hastalardan alınan serum örnekleri santrifüj edilerek -20 derecede saklandı. ELISA yöntemiyle adenovirüs Ig G, adenovirüs Ig M düzeyleri araştırıldı. BULGULAR:1000 çocuk hastadan; adenovirüs Ig G; %32. 3 negatif, %67. 7 pozitif çıktı. Adenovirüs Ig M; %23 negatif, %77. 0 pozitif olarak sonuçlanmıştır. Cinsiyetler karşılaştırıl-dığında adenovirüs açısından farklılık saptanmamıştır. Yaş grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak 3-5 yaş arası çocuklarda adenovirüs sıklığı fazla görülmektedir. Obe-zite ile adenovirüs arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öksürük, konjonktivit, ishal ile adenovirüs ilişkisi bakılmış, anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. SONUÇ: Adenovirüs sıklığı toplumda oldukça sıktır. Çalışmamız diğer literatür bilgilerine paralel olarak adenovirüs prevalansını fazla olduğunu göstermektedir. Bu görülme sıklığından yola çıkarak; tedavi ve bağışıklama açısından yol gösterecek bir çalışma olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: adenovirüs, adenovirüs Ig G, adenovirüs Ig M, prevalans
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF ADENOVIRUS PREVALENCE IN YOZGAT PROVINCE OBJECTİVE: Adenovirus has a wide spectrum of disease patterns. It causes major compli-cations especially in neonatal and immunocompromised patients. The importance of the virus increases day by day due to its role in obesity and oncogenic. There is no specific treatment. In terms of prevention of diseases caused by adenovirus; vaccination program is considered to be taken. The aim of this study was to determine the frequency of adenovirus in Yozgat pro-vince. METHOD: It was studied on 1000 children patient (0-17 years) admitted to the child depart-ment of Bozok University Research and Application Hospital in Yozgat Province in the year of 2016 and 2017. Serum samples taken from patients with any complaint admitted to our outpatient clinic were centrifuged and stored at -20 degrees. Adenovirus Ig G and adenovirus Ig M levels were investigated by ELISA method. SYMPTOMS: Adenovirus Ig G in 1000 children was found 32. 3 % were negative and 67. 7% were positive. Adenovirus Ig M resulted in 23% negative and 77% positive. There was no difference in adenovirus in comparison to sex. There was no significant difference between age groups. However, adenovirus incidence is more frequent in children between 3-5 years of age. There was no significant relationship between obesity and adenovirus. The relationship between cough, conjunctivitis, diarrhea and adenovirus was examined and no significant cor-relation was found. RESULT: Adenovirus frequency is quite frequent in society. Our study shows that adenovi-rus prevalence is higher in parallel with other literature information. Based on the frequency of this occurrence; it is a study to guide treatment and immunization.. KEY WORDS: adenovirus, adenovirus Ig G, adenovirus Ig M, prevalance