Ramlıç ve Dağlıç ırkı koyunlarda kırkım sonu canlı ağırlık, yapağı verim ve özellikleri
Body wei̇ght after sheari̇ng, greasy fleece wei̇ght and trai̇ts of Ramliç and Dağliç sheep
  1. Tez No: 494359
  2. Yazar: ÖZGE BAĞKESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma Ramlıçve Dağlıç ırkı koyunlarda kırkım sonu canlı ağırlık, kirli yapağı verimi ve bazı yapağı özellikleri ile bunları etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada 296 baş Ramlıçve 232 baş Dağlıç koyun ve yapağıları kullanılmıştır. Araştırma 2015 yılında yetiştirici elindeki 4 sürüde yürütülmüştür. Ramlıçlarda kırkım sonu canlı ağırlık, kirli yapağı verimi, lüle uzunluğu, elyaf gerçek uzunluğu ve yapağı randımanı genel ortalamaları sırasıyla; 64,08±0,521 kg, 3,07±0,051 kg, 5,89±0,068 cm, 8,84±0,145 cm ve % 73,21±0,980 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the body weights after shearing, greasy fleece weight, fleece traits and the factors affecting them in Dağlıç and Ramlıç sheep. In this study, 296 heads Ramlıç and 232 heads Dağlıç sheep and fleece were used. The research was carried out in four farmer's herds in 2015 Least squares means for body weights after shearing, greasy fleece weight, staple length, fiber length and fleece percentage were determined 64,08±0,521 kg, 3,07±0,051 kg, 5,89±0,068 cm, 8,84±0,145 cm and 73,21±0,980% in Ramlıç.