Flotation of feldspar from Balıkesir district
- Tez No: 8217
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ BALIKESİR BÖLGESİ FELDSPAT CEVHERİNİN FLOTASYONU GEREDELİ, Adnan Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Böl. Tez Yöneticisi. Prof. Dr. Gülhan ÖZBAYOGLU Şubat 1990 Bu tezin amacı, Balıkesir Bölgesi feldspat cevherinin flotasyon yoluyla zengini eştirilmesini araştırmaktır. Mineralojik analizleri, X - ışınları kırınım, diferansiyel termik ve ısı mikroskobu analizleri, cevherin, feldspat (orthoklas, mikroklin, albit,) kuvars, turmalin ve mika (muskovit) içerdiğini göstermiştir. Cevherin kimyasal komposizyonu ise şöyledir. % 70,77 SiO2, % 17,13 Al 2 03, % 0,05 TiO2, % 0,34 Fe 2O3, % 0,78 CaO, % 0,24 MgO, % 3,57 Na2O ve % 6,38 O iıFlotasyon deneyleri üç basamak halinde gerçekleştirilmiş ve üç konsantre elde edilmiştir. Bu konsantreler, mika, ağır silikat mineralleri ve feldspat konsantreleridir. Artık olarak kuvars alınmıştır. Flotasyon deneylerinde tane boyutunun, toplayıcı çeşidi ve miktarının, pH ' in ve koşullandırma zamanının kon santre tenor ve randımanına etkileri incelenmiştir. En iyi sonuca, pH 3.0'te HF asit ile aktifleştirilrniş feldspatın 1.330 g/ton Armoflote 820 toplayıcı ile yüzdürülmesiyle ulaşılmış olup, K-Feldspat randımanı % 84.15, Na-Feldspat randımanı % 77.51 dir. Feldspat konsantresinin kimyasal analizi aşağıda verilmiştir: % 66,64 SİO, % 19,39'Al 0, % 0,06 Fe 0, h 4,29 Na 0, % 8,92 K 0 ve eser halde TiO, MgO ve CaO içermektedir. Artık olarak üretilen temiz kuvars olup % 96,50 SiO, % 2,29 Al 0, % 0,67 Na 0, % 0,36 K 0 ve eser miktarda diğer elementler içermektedir. Feldspat konsantresi ve artık (kuvars) cam ve seramik sektörünün istediği özellikleri karşılamaktadır. Anahtar Kelimeler : Flotasyon, Feldspat. Bilim Dalı Kodu : 607-02-04. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLOTATION OF FELDSPAR FROM BALIKESİR DISTRICT GEREDELİ, Adnan M.S. in Mining Eng. Supervisor : Prof. Dr. Gülhan ÖZBAYO?LU February, 1990 The purpose of this research was to investigate the possibility of production of feldspar concentrate from the ore of Balıkesir district by flotation. Mineral ogi cal analysis, X - ray diffraction, differ ential thermal and heating microscope analysis of the representative sample showed that the major constituents of ore were feldspar (orthoclase, microcline, albite) quartz, tourmaline and mica (muscovite). Chemical analysis of the sample was as follows, 70.77 % SiO, 17.13 % Al 0, 0.05 % TiO 0.34 % Fe 0o, 0.78 % CaO, 0.24 % MgO, 3.57 % Na"0, ~° K2°- i i iFlotation tests were carried out in three stages, namely as mica flotation, heavy silicate minerals flotation and feldspar flotation. Finally, three products and one tail ing were produced. Tailing was quartz. During flotation tests, the effect of particle size, collector type and consumption, pH and conditioning time were investigated in respect to quality and quantity of concentrates produced. The best results in feldspar flotation were achieved at pH-3.0 by the activation of HF acid and by the use of 1330 g/ton Armof lote-820 with a recovery of 84.15% K-feld- spar and 77.51% Na-feldspar. The chemical composition of feldspar concentrate was as follows; 66.64% SiO 19.39% Al 0, 0.06% Fe 0, 4.29% Na O, i* l» o i* o it 8.92% K 0 and trace amount of MgO, TiO and CaO. The tail- I» it ing produced was almost clean quartz containing 96.50% SiO, it 2.29% Al 0, 0.67% Na 0 and 0.36% K 0 with trace amount of it U it it other elements. The feldspar concentrate and the tailing (quartz) met the specifications, required in glass and ce ramic industry. Keywords : Flotation, Feldspar. Scientific Code : 607-02-04 IV