Multipl sklerozlu hastalarda denge ile el fonksiyonları, yaşam kalitesi, yorgunluk şiddeti, mobilite ve özürlülük düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between balance and hand functions, quality of life, fatigue severity, mobility and disability status in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 494395
  2. Yazar: ABDULKADİR GÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın primer amacı Multipl Sklerozlu hastalarda denge ile el fonksiyonları, yaşam kalitesi, yorgunluk, mobilite ve özürlülük düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sekonder amacı ise kognitif ve motor görevlerin dengeye etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya 32 MS, 32 sağlıklı olgu katıldı. Aktiviteye Özgü Denge Güvenlik Ölçeği (AÖDGÖ) ile denge özgüveni, Biodex Balance System SD (BBS) denge sistemleri ile denge (Postural Stabilite Testi-PST, Kararlılık Sınırları Testi-KST), Expanded Disability Status Scale (EDSS) ile özürlülük düzeyi, Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) ile mobilite düzeyi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile yorgunluk şiddeti, Multiple Sclerosis İnternational Quality of Life Questionnaire (MusiQol) ile yaşam kalitesi, 9 Delikli Peg Testi (9DPT) ile el fonksiyonları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is examining the relationship between balance and hand functions, quality of life, fatigue severity, mobility and disability status in patients with multiple sclerosis (PwMS). The secondary aim is examining the effect of cognitive and motor tasks on balance. Method: Thirty two MS, 32 healthy subjects participated in the study. Balance confidence assessed with Activity Spesific Balance Confidence Scale (ABC), balance with Biodex Balance System-BBS (Postural Stability Test-PST, Limits of Stability Test-LOS), disability status with Expanded Disability Status Scale (EDSS), mobility with Timed Up and Go Test (TUG), fatigue severity with Fatigue Severity Scale (FSS), quality of life with Multiple Sclerosis International Quality of Life Questionnaire (MusiQol) and hand functions with 9 Hole Peg Test (9HPT).