Akne vulgaris tedavisinde akupunktur
  1. Tez No: 49440
  2. Yazar: LEYLA ERTENÜ (AYDIN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET 58 Yaygın bir dermatoz olan akne vulga- riste akupunktur tedavisinin etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla 19 hastada 3 ay, hf.da 1 seans, 25 dk. olmak üzere korporo- auriküler akupunktur uygulanmıştır. Bu tedavi ile enflamatuar lezyonlarda daha belirgin, non enflamatuar lezyonlarda daha az olmak üzere tüm lezyonlarda % 58 lik iyileşme gözlenmiştir. Diğer tedavi metodlanyla kıyaslan dığında akupunkturun akne vulgariste klasik ilaç tedavilerine bir üstünlüğü olmadığı görülmüştür. Ancak endikasyon konulduğunda bir seçenek olarak düşü nülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 59 The effectiveness of acupuncture therapy is the treatment of acne vulgaris was investigated. 19 patients were treated by corpora auriculer acupuncture. The duration of treatment was 3 mouths and the treat ment was given weekly 25 minutes. than the non-inflammatory lesions. The total cure on all lesions was % 58 when we compored the acupuncture therapy with other treatment metods, it was seen that the acupuncture therapy had no ad vantage to classical drug therapies, but it can be a choice of treatment on appropri ate cases. Clinical improvement was seen more significantly on the inflammatory lesions