Lomber faset eklem artrozunda fizik tedavi ve rehabilitasyonun etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 49439
  2. Yazar: M. BEŞİR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
48 ÖZET Bu çalışma Mart 94 ve Kasım 95 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran, klinik bulgular ve Kompüterize Tomografi yardımıyla lomber faset artrozu tanısı konan 19'u kadın, 11'i erkek olmak üzere 30 hasta üzerinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun etkinliğini araştırmak için yapıldı. Kompüterize Tomografi sonuçlarına göre lomber faset eklem artrozu en sık L4-5 seviyesinde görüldü. Artiküler proçes hipertrofisi ve eklem aralığı daralmasına sıklıkla rastlandı. Hastalara uygulanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programı toplam 20 seanstan oluşmaktaydı. Program dahilinde; Mevzii Ziya Banyosu 20 dakika süreyle lumbosakral bölgeye uygulandı. Ultrason, 1,5 watt/cm2'ye 10 dakika lumbosakral paravertebral adalelere uygulandı. İntermittant lomber traksiyon; hastaların ağrı toleransına göre 20 dakika süreyle uygulandı. Egzersiz; 20 dakika süreyle karın ve bel adalelerine yönelik izometrik ve izotonik egzersizler yaptırıldı. Yapılan tedavi sonucunda,“score card”skorlama sistemine göre önemli ölçüde bir iyileşme sağlandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY This study was carried out to investigate the effectiveness of Physical Therapy and Rehabilitation on the treatment of 30 patients (1 9 females, 1 1 males) with the lumbar facet arthrosis syndrome who admitted to Physical Therapy and Rehabilitation Clinics, School of Medicine, Atatürk University, between March 1994 and November 1995. The diagnosis was done with the aid of clinical findings and computed tomograpy. This syndrome was most commonly detected at L4-5 level. Articular process hyperthrophy and narrowed joint space were frequently seen. The Physical Therapy and Rehabilitation programme applied to the patients consisted of 20 sessions. In the programme, Local Electric Baker was applied to lumbosacral region for 20 minutes. Ultrasound (1,5 watt/cm2) was applied to lumbosacral paravertebral muscles for 10 minutes. Intermittant lumbar traction was performed for 20 minutes according to the pain tolerance of the patients. Isometric and isotonic exercises to abdominal and low back muscles were done for 20 minutes. At the end of the therapy, a significant improvement was seen according to scorecard scoring system (p0.05).