Şizofreni tanılı hastalarda koku algılama ve empatinin sosyal işlevsellikle ilişkisi
Relationship between odor perception and empathy with social functionality in patients with schizophrenia
- Tez No: 494416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni hastalarında sonlanım ölçütü olan sosyal işlevsellik ve günlük yaşam aktivitelerindeki yetersizliğinin içinde, sosyal biliş elemanlarından olan koku tanıma yetisi ile duygulsnımsal ve bilişsel empatinin ne düzeyde yer aldığı ve şizofreni hastalarında sağlıklı kontrollere göre Bilişsel ve duygulanımsal empati ve koku algılama yetisi farklılık düzeyinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma kapsamında, Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 01.01.2017 – 01.10.2017 tarihleri arasında Kapalı Erkek ve Kadın Psikiyatri Servisi ve Şizofreni dal polikliniğine başvuran ve DSM-V tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış 48 hasta ve 51 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya alınan hasta ve sağlıklı kontrollere Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Sniffin Sticks Koku Testi, Bilişsel ve Duygulanımsal Empati Ölçeği (QCAE) uygulanırken hastalara klinik şiddet ve işlevsellikle ilgili Pozitif ve Negatif Belirti Değerlendirme Ölçeği (PANSS), Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP) uygulandı. Bulgular: Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Sniffin Sticks Koku Testi parametrelerinin hepsinde hasta ve kontrol grubu arasında belirgin istatistiksel anlamlılık izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the level of affective and cognitive empathy, which is the social cognition ability of the social cognition elements, and the level of odor perception ability schizophrenic patients are investigated in the social functioning and the inadequacy of activities of daily living, which are the criteria of termination in schizophrenia patients intended. Materials and Methods: In this cross-sectional study were included 48 patients who applied Health Sciences University of Turkey, Erenköy Mental and Neurological Diseases Hospital between 01.01.2017 - 01.10.2017 with schizophrenia diagnosed according to the DSM-V diagnostic criteria and 51 healthy control was included in the study. When the Sociodemographic Data Collection Form, Sniffin Sticks Scale Test, Questionnaıre Cognitive and Affective Emphaty Scale (QCAE) were applied to the patients and healthy controls, the related Positive and Negative Symptom Scale (PANSS), Individual and Social Performance Scale (PSP) were applied to the clinical severity and function of the patients . Results: As a result of the statistical analyzes, significant statistical significance was observed between the patient and control group in all of the Sniffin Sticks Odor Test parameters.